<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=172749" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Адвокат по де...

Мързелът и некомпетентността на Прокуратурата покриха полицейското насилие от протестите през 2020 година

31 Март 2023
0 271

Мързелът и некомпетентността на Прокуратурата покриха полицейското насилие от протестите през 2020 година.

Става въпрос за случая на Евгени Марчев, за когото Софийска районна прокуратура приема, че е станал жертва на полицейско насилие по време на антиправителствения протест на 10 юли 2020 г. Тогава група полицаи влачат Марчев зад колоните на министерски съвет, където му нанасят побой. След това униформените незаконно арестуват студента.

Прокуратурата решава да прекрати разследването по случая, защото не може да разпознае служителите на предоставените записи от видеокамери, разкрива “СЕГА”.

Мързелът и некомпетентността на Прокуратурата покриха полицейското насилие от протестите през 2020 година
Евгени Марчев

Прокуратурата прекрати делото за полицейския побой над Евгени Марчев

Софийски районен съд излиза с позиция, критикуваща прокуратурата, която на практика води разследването през пръсти. Налице са множество процесуални неясноти и грешки.

Адвокатът на Марчев, Полина Велчева оспорви прекратяването на разследването в съда. Съдия Радослава Качерилска отменя прекратяването и дава указания на прокуратурата, като описва откритите грешки на разследващите.

Според съда “е възможно и необходимо събирането на допълнителни доказателства за установяване на самоличността на извършителите на престъплението срещу жалбоподателя Марчев“, както и срещу още двама пострадали. Частичното прекратяване се явява необосновано и преждевременно.

Какво се случва

В случая прави впечатление, че не са положени достатъчно усилия да се установи самоличността на всички служители на МВР, които са изпратени на конкретното място да охраняват протестиращите.”, пише съдът в допълнение. Това лесно може да стане чрез проверка на служебната документация в МВР.

При полагане на достатъчно усърдие от разследващите органи и събиране на сравнителен материал (снимки) на повече полицейски служители, назначени да охраняват района в процесния ден, би било възможно да се установи самоличността на заснетите на записа лица, нанесли телесни повреди на задържаните протестиращи.”, пояснява съдът.
Пострадалият Евгени Марчев също твърди, че може да разпознае нападателите си, но с него не е проведено разпознаване.

От видеозаписите се вижда, че Марчев е бит основно от четирима полицаи. Те са означени в експертизата на записа като Униформен №6, № 11, №12 и №13. В своите предложения съдът недоумява защо униформен №6 и №13 не могат да бъдат разпознати, при положение, че са заснети многократно от охранителната камера и то с доста добро качество. Служителители могат да бъдат идентифицирани чрез лицево-идентификационно изследване или от техни колеги. Могат да се установят отличителни белези като възраст, коса и телосложение.

Разследването за побоя зад колоните е образувано през август 2020. Марчев е конституиран като пострадал и разпитан от прокуратурата през декември на същата година.
Първите обвинения на полицаи започват едва след година, през август 2021.

Мързелът и некомпетентността на Прокуратурата покриха полицейското насилие от протестите през 2020 година

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции