<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=211585" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: "Чудно селище...

Наблюдаваме спад на убитите журналисти, въпреки войната в Близкия изток

19 Декември 2023
0 37

Наблюдаваме спад на убитите журналисти, въпреки войната в Близкия изток. Това показва годишният обзор на “Репортери без граници” за 2023 г. Към 1 декември 45 журналисти са били убити във връзка с професионалния им дълг в различни точки на света. Това е най-ниският годишен брой от 2002 г. насам.

Поне 13 журналисти са били убити във връзка с работата им в Ивицата Газа от началото на войната между Израел и Хамас. Общият брой нараства до 56, ако бъдат включени всички журналисти, убити там. Независимо дали във връзка със служебните им задължения. В момента 521 журналисти по света са задържани на произволни основания, свързани с професията им (спад с 8,4% спрямо 2022 г.).

Русия е страната с най-много убити журналисти в Европа

„Сред цивилното население в Газа журналистите плащат висока цена. Отбелязваме, че броят на журналистите, убити във връзка с работата им, е много висок. Той е най-малко 13 на такава малка територия. Подадохме жалба в Международния наказателен съд, за да установим фактите и до колко журналистите са били нарочни мишени. Изглежда, че в световен мащаб броят на журналистите, убити по време на работа или във връзка с работата им, рязко намалява“. Това коментира генералният секретар на “Репортери без граници” Кристоф Делоар.

Като причини за спада той посочи мерките за сигурност в новинарските организации, обучението и предоставянето на защитни средства, предпазливостта, ефектът от борбата с безнаказаността, както и работата на междуправителствените организации”. Делоар добавя, че работата на неправителствените организации несъмнено също оказва влияние.

На какво се дължи спада?

Съгласно данните от доклада през 2023 г. общо 45 журналисти в света са били убити във връзка със служебните им задължения. Това е с 16 по-малко спрямо 2022 г. (61). Това е най-ниският брой, регистриран от 2002 г. насам (33). През 2012 г. и 2013 г. бяха убити повече от 140 журналисти, главно заради войните в Сирия и Ирак.

Наблюдаваме спад на убитите журналисти, въпреки войната в Близкия изток
Снимка: Годишен обзор; “Репортери без граници”

Постепенният спад на броя на убитите журналистите през последните пет години, може да се обясни отчасти с подобряването на сигурността на журналистите и края на смъртоносните конфликти в Ирак и Сирия. Там от 2003 г. до 2022 г. при изпълнение на служебните им задължения са убити общо около 600 журналисти.

В мирно време по-силните мерки за защита на журналистическата работа, особено чрез законодателни средства, както и механизмите за борба с безнаказаността, обясняват по-малкия брой смъртни случаи.

Спад се наблюдава и на журналистите, убити в Латинска Америка

Да си журналист в Латинска Америка все още не е безопасно. Неотдавнашните отвличания и въоръжени нападения в Мексико са свидетелство. Въпреки това броят на убитите журналисти там е намалял значително. 26 бяха през 2022 г., а тази година – 6.

Колко изчезнали журналисти има?

Мексико продължава да бъде страната с най-много изчезнали журналисти в света: 31 от общо 84. Всички те са обявени за изчезнали преди 2023 г., с изключение на фоторепортера Хуан Карлос Инохоса Виверос, който изчезна на 6 юли тази година.

Колко арестувани журналисти има по света?

Общо 521 журналисти ще посрещнат 2024 г. в затвора. За сравнение през 2022 г. бяха 569 (рекорд). За пореден път Китай е най-големият затвор за журналисти в света. Там са затворени 121 медийни служители (включително 12 в Хонконг и 42 в Синдзян). Това е почти една четвърт (23%) от общия брой на задържаните журналисти в световен мащаб.

Рекорден брой журналисти по света са били арестувани за година

Наблюдаваме спад на убитите журналисти, въпреки войната в Близкия изток
Снимка: Годишен обзор; “Репортери без граници”

Беларус, с все по-репресивната си политика, вече е една от трите държави, които задържат най-много журналисти: 39 (или със седем повече отколкото през 2022 г.). Държавата на Александър Лукашенко е и страната с втория най-голям брой задържани журналистки (10), нареждайки се веднага след Китай (14).

Тази година през март главната редакторка на закрития по-рано беларуски новинарски сайт Tut.by Марина Золотова и генералната директорка Людмила Чекина бяха осъдени на 12 години затвор.

По-ниският брой задържани журналисти в световен мащаб може да се обясни отчасти с намаления брой журналисти, затворени в Иран (с 24 по-малко от 2022 г.) и в Турция (с 23 по-малко).

Това обаче не означава, че тези две държави не вкарват журналисти в затвора: една от техниките за тормоз на журналисти в Иран и Турция всъщност е да бъдат затваряни многократно. През 2023 г. общо 43 турски журналисти и 58 ирански журналисти са били за известно време в затвора.

От 1995 г. насам “Репортери без граници” съставя ежегоден обзор на насилието и злоупотребите срещу журналисти въз основа на точни данни, събрани от 1 януари до 1 декември на въпросната година. Обобщените числа за 2023 г. включват професионални журналисти, непрофесионални журналисти и медийни работници. Възможно е да се различават с данните на други организации заради методологията.

Наблюдаваме спад на убитите журналисти, въпреки войната в Близкия изток

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции