<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=162773" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Светът не мож...

Нов метод за контрол на чистотата на бирата е разработен от българи

04 Февруари 2023
0 196

Нов метод за контрол на чистотата на бирата е разработен от българи.

Методът за микробиологичната чистота на пивото няма аналог в Европа. Той е дело на български учени от Центъра по биология на храните (ЦБХ), съобщи Съюзът на пивоварите (СПБ). Основава се на полимеразна верижна реакция в реално време – qPCR. Оригиналната процедура за количествено измерване на бактериалната ДНК в бирата е по-точна, по-бърза и по-прецизна от класическите методи за тестване на микроорганизмите в пивото.

Най-скъпата бира в света струва 503 300 долара

Двегодишни изследвания

,,Новият метод е резултат от поредица изследвания, продължили две години в сътрудничество между Центъра по биология на храните и Съюза на пивоварите. Съвместната ни работа помага за модернизирането на аналитичния капацитет на пивоварната индустрия с разработването на молекулярнобиологични методики за диагностика на микроорганизмите в бирата“, припомня Ивана Радомирова, изпълнителен директор на СПБ. 

Нов метод за контрол на чистотата на бирата е разработен от българи
iStock

Предходните ДНК изследвания на метагенома на българската бира на ЦБХ идентифицираха 140 вида микроорганизми в пивото. Това включва и млечнокиселите бактерии. Обичайно те са чувствителни към антибактериалните свойства и въздействие на хмела. И нормално не се размножават при ниски температури.

Полезните бактерии

Ръководителят на проекта д-р Сергей Иванов коментира, че става все по-модерно, особено при занаятчийските бири, да се появяват пива с по-силно изразен кисел ароматно-вкусов профил. За целта  се използват млечнокисели бактерии, които формират такъв вкус. Напоследък все повече с контролирано добавяне в пивото на млечнокисела закваска се разработват пробиотични бири, които са полезни за микрофлората на стомаха.

Ако надзорът над производството не е точен, нивото на тези микроорганизми може бързо да надхвърли 1 милион/мл. Това ще развали хармоничния вкус на бирата. Новият метод на българските учени позволява бързото и прецизно измерване на количеството на млечно-киселите бактерии в пивото да става посредством qPCR, обяснява Съюзът на пивоварите. Методът е полезен и за производителите на крафт и пробиотични бири, които контролирано добавят млечнокисела закваска.

Мъжете под 40 години не трябва да пият повече от една чаша бира на ден, сочи проучване

През настоящата 2023 г. предстои разработване на qPCR процедури за контрол на традиционните пивоварни дрожди, отговорни за ферментацията. Целта е да се повиши качеството на българската бира и да се намалят загубите в индустрията.

Нов метод за контрол на чистотата на бирата е разработен от българи

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции