<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=226153" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Шакира офици...

Освобождават китайска журналистка след 4 години затвор заради репортажи за COVID-19

13 Май 2024
0 79

Китайска журналистка, която е била в затвора заради репортажа си за началото на епидемията от COVID-19 в Ухан, ще бъде освободена, след като изтърпя присъдата си.

Жан Занг е един от малкото независими китайски журналисти, която отразяват събитията в Ухан след пълното блокиране на 11-милионния град. Тя предлага рядък, нефилтриран поглед към реалността на място, тъй като китайските власти налагат строга цензура върху медийното отразяване, пише CNN.

Тя е задържана през май 2020 г. Няколко месеца по-късно е осъдена на четири години затвор за „предизвикване на спорове и проблеми“. Този тип обвинение е често използвано от китайското правителство за преследване на дисиденти и активисти за правата на човека.

В навечерието на очакваното ѝ освобождаване днес поддръжници и правозащитни групи призовават китайското правителство да освободи Жан Занг по график.

Организацията „Репортери без граници“, която през 2021 г. присъди на Занг своята награда за свобода на печата, призовава „международната общност да окаже натиск върху властите, за да осигурят безусловното ѝ освобождаване в понеделник“.

Освобождават китайска журналистка след 4 години затвор заради репортажи за COVID-19
Жан Занг. Източник: youtube

Китай реши да остане неутрален по отношение на войната в Украйна (видео)

В началото на февруари 2020 г., само няколко дни след като Ухан е блокиран, Жан пътува от Шанхай до централния китайски град, за да съобщи за разпространението на вируса и последвалите опити за овладяването му. Точно тогава властите затягат цензурата върху държавните и частните китайски медии.

В продължение на повече от три месеца тя документира откъси от живота в затворения град Ухан и суровата реалност, с която се сблъскват жителите му.

От препълнените болници до празните магазини, докато светът се подготвя за разпространението на вируса.

Тя публикува своите наблюдения, снимки и видеоклипове в Wechat, Twitter и YouTube – последните две от които са блокирани в Китай.

Не мога да намеря какво да кажа, защото всичко е покрито. Това е проблемът, с който се сблъсква тази страна в момента: всяко противоположно мнение може да бъде (отхвърлено) като „слух“. Дори собствените ни гласове са извън нашия контрол. Те ни затварят в името на превенцията на пандемията и ограничават свободата ни. Ако не можем да получим истината, ако не можем да нарушим монопола им върху истината, светът ще бъде безсмислен за нас.“, казва тя във видеоклип две седмици след пристигането си в Ухан, слагайки маска на лицето.

В средата на май публикациите ѝ рязко спират.

По-късно става ясно, че е била задържана от полицията и върната в Шанхай.
В пространно изявление, публикувано през юли 2020 г., Министерството на външните работи отрича китайското правителство да се е разправяло с журналисти, които „са упражнявали правото си на свобода на словото в интернет“ по време на пандемията.

„В Китай никой не бива наказван или санкциониран само заради това, че прави забележки. През цялото време китайското правителство е провеждало реакцията си по COVID-19 по открит и прозрачен начин и е постигнало широко признати постижения.”, се казва в изявлението.

Занг е една от редица независими репортери, които са задържани или изчезват в началото на пандемията. Китайските власти ограничават отразяването на вируса, а пропагандните медии се надпреварват да представят реакцията на Пекин като ефективна и навременна.

Китай има най-много журналисти в затвора според „Репортери без граници“. Организацията нарежда страната на 172 място от 180 държави по света в годишния си индекс за свобода на печата.

Властите контролират стриктно пресата. Te блокират повечето чуждестранни медии чрез Голямата защитна стена – огромен апарат за онлайн цензура и наблюдение.

Освобождават китайска журналистка след 4 години затвор заради репортажи за COVID-19

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции