<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=215807" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Малоброен пр...

Отново опасно мръсен въздух в София – замърсяването е много над нормата (видео)

02 Февруари 2024
0 150

Отново опасно мръсен въздух в София – замърсяването е много над нормата. Това отчете гражданската платформа air.bg след въвеждането на проектa за проследяване качеството на въздуха чрез дронове.

На места в столицата е отчетено превишаване до 8 пъти над допустимата концентрация на фини прахови частици. Нормата е 50 микрограма на кубически метър. В София са отчетени от 15 до 400 микрограма на кубически метър.

В София има разположени сензори на 22 локации, които ежедневно предоставят актуални данни. От Столична община отчитат, че автомобилите, камионите и автобусите са основен фактор за замърсяване на местата с по-засилен трафик. В жилищните и по-отдалечени райони замърсяването основно се получава от битовото отопление.

Години наред в столични квартали дишат мръсен въздух заради нелегално горене на отпадъци (видео)

Специалисти споделят, че нивата на замърсяване всекидневно варират спрямо най-различни фактори. Нерегламентираното горене на отпадъци е сред основните причинители на проблема.

„В различните части от годината различните локации имат различни параметри по отношение на качеството на атмосферния въздух. В София имаме една предразположеност, във връзка с това че самата котловина е с много специфичен характер на определени локации, които са по-податливи на замърсяване”. Това каза пред NOVA доц. д-р Стелиян Димитров от „Национален център за геопространствени изследвания и технологии” в СУ, който е част от платформата air.bg.

Отново опасно мръсен въздух в София &#8211; замърсяването е много над нормата (видео)

Той посочи, че в зимните месеци температурната инверсия застава като похлупак над София и другите градове от страната, които са заобиколени от планини и хълмове.

От Столична община припомнят, че са приели наредба за създаване на зони от ниски емисии по отношение на битовото отопление. От началото на следващата година ограничението за използване на твърди горива, основно въглища и дърва, ще обхваща 9 централни района. То важи за сгради, разположени по улици, които имат топлопреносна или газопреносна мрежа.

Мръсният въздух сериозно влияе и на здравословното състояние на хората. Рискът за развиването или влошаването на редица болести е много по-голям.

„29% са сърдечно съдовите заболявания, на второ място е изхимичният инсулт, вече химично дуструктивна белодробна болест и пневмониите са на 3-то и 4-то място като заболявания, от които се увеличава рискът при замърсяване на въздуха”, споделя доц. Нина Янчева, ръководител катедра ,,Инфекциозни болести”.

Експертите съветват да се използва повече градския транспорт, да не се излиза толкова навън и най-вече да се променят вредните навици, които влошават качеството на въздуха.

Коментарът на “Господарите”

Вместо да съветват хората да не излизат навън, за да не дишат вредния въздух, крайно време е експретите да предприемат адекватни мерки за справяне с кризата. Проблемът с мръсния въздух в София не е от вчера, нито от онзи ден. Неизпълнението на мерките за чистота на въздуха през годините продължава да разкрива чувство за безнаказаност на бюрократичната машина и ръководството на Столична община. Раздадоха няколко “алтернативни” отоплителни уреди на домакинствата и заметоха проблема под килима.

Мерките за мръсния въздух в София останаха неизпълнени от Фандъкова

Ставали сме свидетели на безброй празни обещания от бившия столичен кмет Йорданка Фандъкова. Прахосаха се милиони за зелени политики, а възхудът си остана все така мръсен. Да не споменаваме налудничавата идея за инсинератор за отпадъци близо до центъра на града, която щеше да влоши качеството на въздуха многократно.

Крайно време е за адекватни мерки, които в действителност да подобрят качеството на въздуха в столицата. Здравето на гражданите трябва да е приоритет, а не разменна монета!

Отново опасно мръсен въздух в София – замърсяването е много над нормата

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции