<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=181581" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Първенци сме ...

Pfizer иска такса, за да намали доставките на COVID-19 ваксини

26 Май 2023
0 151

Pfizer иска такса, за да намали доставките на COVID-19 ваксини, предаде “Дневник”.

Производителят на ваксини срещу COVID-19 Pfizer/BioNTech се е договорил с Европейската комисия за намаляване на броя, който ЕС трябва да закупи, и да измести крайния срок за доставка до 2026 г.

Споразумението, което ще бъде официално обявено по-късно през деня, идва след месеци преговори за коригиране на договора. Той беше сключен от името на европейските държави за доставка на 1.8 млрд. дози ваксини. В тозва число 900 млн. и възможност за купуване на още 900 млн. дози през 2022-2023 г.

Еврокомисията беше натоварена от правителствата да осигури промяна на договора поради глобалното пренасищане на ваксини срещу COVID-19 и спада на интереса към имунизиране в ЕС, където 73% от населението е ваксинирано.

Pfizer иска такса, за да намали доставките на COVID-19 ваксини

Около половината или повече от първите 900 милиона дози от този договор все още не са доставени. ЕС не е заявил, че ще се възползва от допълнителната възможност.

Платили сме близо 346 млн. лева за Covid ваксини, ето колко от тях са унищожени

Промяната в договора намалява с около една трета броя на оставащите дози, които ЕС трябва да купи. Но ще трябва да плати такса за всяка отменена доза.

Европейската комисия и Pfizer са отказали подробности по договореността.

През март българското правителство прие позицията на здравния министър Асен Меджидиев да се поиска прекратяване на договора с Pfizer/BioNTech за България. Тъй като няма интерес към ваксиниране, препаратите не работят срещу “Омикрон” варианта на коронавируса, както и Европейската комисия да изкупи неизползваните български количества.

Европейската комисия опроверга здравния министър за ефективността на ваксините. Но каза, че води преговори с производителя за промяна на договора по искане на няколко държави.

На 5 май Световната здравна организация отмени пандемията от COVID-19. Тя обяви, че инфекцията вече не представлява световен здравен риск. Но въпреки това вирусът остава сред човешката популация, в която определени групи са изложени на по-висока опасност.

Pfizer иска такса, за да намали доставките на COVID-19 ваксини

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции