<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=175649" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: За първи път ...

Престижно класиране за българка на най-стария маратон в света

17 Април 2023
0 196

Престижно класиране за българка на най-стария маратон в света. Най-добрата българска бегачка на дълги разстояния Милица Мирчева направи силно бягане на изключително престижния маратон на Бостън. Родената в Добрич рекордьорка записа резултат, недалеч от най-доброто ѝ лично постижение и се нареди сред най-добрите 35 жени.

Снимка: Instagram

28-годишната българка остана извън топ 30 в тежка конкуренция при жените. Милица започна с темпо 17:54 на първите 5 км, а на половината дистанция мина 1:15:09. Следващите 21.1 км Мирчева преодоля за 1:20:48 и стана първата българска елитна атлетка, която завърши най-стария маратон в света, който проведе своето 127-о издание.

Тервел Пулев се е бил с тежка контузия

Финалното време, за което Мирчева премина през 42,195-километровото трасе е 2 часа, 35 минути и 57 секунди. Нейното лично постижение, което е и национален рекорд в дисциплината маратон е 2:29:23. Времето ѝ от Бостън е третото най-бързо бягане в историята на българския маратон. Мирчева стана и първата българка професионален атлет, който завършва най-стария модерен маратон в света.

Труден ден за мен! Това трасе дори не бе близо до това, което си представях. Но не сме готови да се откажем!“, написа 15-aта от последния планетарен шампионат в Instagram.

При мъжете състезанието спечели Еванс Чебет. Кениецът за втора поредна година тримуфира в Бостън. Негов подгласник е Габриел Гай от Танзания, а бронзовият медал отиде в Бенсън Кипруто, също от Кения. Световният рекордьор и единствен, чупил макар и неофициално бариерата от 2 часа Елиут Кипчоге остана шести. При жените титлата отиде отново в Кения – Хелън Обири пресече първа финалната линия с резултат 2:21:38.