<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=218594" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Първите за го...

Ремонтите в центъра на столицата се движат със 120 метра на година

27 Февруари 2024
0 104

Ремонтите в центъра на столицата се движат със 120 метра на година. Пет години. Толкова продължава ремонтът на около 600 метра от софийската улица “6 септември”, провери Mediapool.

Столична община ще изкупува грехове заради забавянето на ремонта на ремонта на ул. “Цар Шишман”

По последните около 400 метра от това чутовно разстояние се работи от август 2022 г. Крайният срок за завършването на този исторически ремонт в историческото сърце на града изтече преди година. И до ден днешен обаче по злополучния участък се чопли – копае се, редят се павета, излива се бетон, вдига се прахоляк, а движението е частично спряно.

Подобна беше съдбата и на успоредната улица “Цар Иван Шишман”, която пък за това време беше разкопана няколко пъти. Мина през кръпки, временен асфалт, който месеци по-късно беше разбит, за да се сложи постоянна настилка.

Ремонтите на тези два не особено дълги участъка от “Цар Иван Шишман” и “6 септември” са част от злополучния проект за обновяване на центъра на София. Всичко започна с улиците “Граф Игнатиев”, “Солунска”, градината “Кристал”. Работата по тях започна преди около 6 години, строителите бяха “Джи Пи Груп” и “ПСТ холд”. Договорите с тях бяха прекратени и се наложи избор на нови изпълнители. Това не промени кой знае колко нещата. Последва фиаското с пренареждането на малка част от жълтите павета и месеци забавяне на работата, което ескалира в най-голяма степен на ул. “6 септември”.

Евросредствата не са усвоени

За обновяването на центъра бяха предвидени близо 46.7 млн. лева. От тях 41.5 млн. лева бяха от ЕС през програмата “Региони в растеж”. Крайният срок за усвояването на тези средства, след всички удължавания, изтече в края на миналата година. Преди това е поискано възстановяването на около 30.35 млн. лева, става ясно от информация, предоставена от Столичната община. Каква част от сумата ще бъде изплатена, ще стане ясно най-късно до 30 юли тази година. До тогава е крайният краен срок за приключването на проекта.

Около 10.3 млн. лева от проекта няма как да бъдат платени от европейския бюджет, става ясно от отговорите на общината, тъй като работата продължава. А основното забавяне е именно по ул. “6 септември”, която заедно с ул. “Цар Иван Шишман” се ремонтира от фирмата “Парсек груп”.

Кметът Васил Терзиев обясни, че сметките на тази фирма са запорирани и заради това реално строителят не бърза да върши работа и да получава пари от общината. Проверка в Търговския регистър показва, че запорът е по искане на община Хасково и е от 2020 г. Той е за сумата от 158 400 лева.

Милиони глоби

Въпреки че въпросните 10.3 млн. лева няма как да бъдат покрити от бюджета на ЕС, не е ясно дали ще останат за сметка на софийските данъкоплатци. Причините за това са две. От една страна, към момента няма искания от строителите за плащане за тези средства, уточняват от общината. Възможно е фактурираната накрая сума да е доста по-малка, тъй като в хода на ремонтите част от планираните дейности са отпаднали.

В същото време обаче по проекта има наложени санкции заради нарушения при обществените поръчки от страна на общината. Общата им стойност е около 10 млн. лева. Ако сумата е потвърдена от съда, тъй като обикновено решенията за санкции се обжалват, то няма как тези пари да бъдат възстановени от бюджета на ЕС и остават за сметка на общината.

Ремонтите в центъра на столицата се движат със 120 метра на година
снимка: Mediapool

Част от сумата може да бъде компенсирана от глобите, които ще бъдат наложени на строителите “Парсек груп” (на “Шишман” и “6 септември”) и “Трейс груп холд” (пространството около Народното събрание и храма “Александър Невски”). Точният размер на санкциите ще стане ясен, след като официално се сложи и край на ремонтите.

Още преди няколко месеца стана ясно, че се очаква глобата за “Парсек груп” да е максималната – около 1.5 млн. лева. По договор тя е 30% от стойността на контракта, която е 5.35 млн. лева без ДДС. Същият процент е максималната санкция и по договора с “Трейс груп холд”. Това прави около 5 млн. лева от договор за близо 16.6 млн. лева.

Коментарът на “Господарите”

Припомняме, че фирмата изпълнител ремонта на улиците – “Парсек груп” ЕООД – е замесена в редица корупционни скандали. Можем да се досетим защо толкова се бави довършването на тези две малки отсечки. Обновяването на улиците “Цар Шишман” и “Шести септември” започна през далечната 2018 г., а резултат още няма.

Авторитетна сторителна фирма в Благоевград е замесена в корупционен скандал

Години наред Столичната община плащаше на фирмите въпреки често некачествено изпълнение. А практика беше неспазването на сроковете да се прикрива, като общината възложител признаваше колкото трябва брой “неработни дни” заради дъжд или сняг, което не засягаше отчитането, че проектът е изпълнен в срок и качествено.

Ремонт на ремонта, последван от надзор на наздора – ето това е визията за София вече повече от 20 години. Изглежда няма никакъв проблем всеки ремонт да се удължава безкрайно. Все пак кой, ако не гражданите, са виновни за безумните решения на властите и близките им фирми.

Същите номера наблюдавахме и при прословутия ремонт на “жълтите павета”, който е безспорен шампион по некадърщина. Припомняме ви част от сагата:

“Господарите” инспектират пренареждането на жълтите павета в София (РЕПОРТАЖ)

“Господарите” намират счупени плочки по проекта с кривите жълти павета (РЕПОРТАЖ)

Дани Йорданов от “Господарите” пита “Трейс” за кривите павета и счупените тротоари (РЕПОРТАЖ)

“Господарите” в епичен сблъсък със замесените в ремонта на жълтите павета (РЕПОРТАЖ)

Изглежда дори новата управа на София не може да се справи с наслоената корупция. Въпреки това се надяваме за навременно решение!

Ремонтите в центъра на столицата се движат със 120 метра на година

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции