<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=186747" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Путин призна,...

С кoлĸo пapи разполага “Baгнep” и ĸaĸви зaплaти плaщa нa бoйците си?

28 Юни 2023
0 575

С кoлĸo пapи разполага “Baгнep” и ĸaĸви зaплaти плaщa нa бoйците си? Отговор на този въпрос се опитва да даде материал на Money.

Няколко дни вече никой не може да си отговори какво точно се случи в Русия покрай бунта на Пригожин. Наемниците от частната военна компания “Вагнер” и техният предводител Евгений Пригожин напуснаха украинския фронт. Като на шега превзеха ключовите градове Ростов и Воронеж и на 200 км от Москва. Внезапно обаче се отказаха от похода си срещу руското военно ръководство.

Вижте чеченците от “Ахмат”, които щяха да защитават Москва от Пригожин (видео)

С кoлĸo пapи разполага &#8220;Baгнep&#8221; и ĸaĸви зaплaти плaщa нa бoйците си?

Условията по сделката, уредена от белоруския президент Александър Лукашенко, не са публични. Единственото ясно е, че президентът Владимир Путин продължава да смята Евгений Пригожин за предател, а шефът на “Вагнер” е в изгнание.

Как през XXI век в Европа частна армия прави каквото си иска и откъде идва нейната мощ? Отговорът не е толкова политически, колкото икономически. “Вагнер” е не просто наемнически корпус. А е компания, която “работи” в много държави по света. Затова и на метежа можем да гледаме и като на особено рисков бизнес ход.

Контекст

Според Конституцията на Руската федерация наемничеството е незаконно. Това дава на Москва възможност лесно да се разграничава от частните военни компании – “Вагнер” далеч не е единствената.

Тя, обаче, е най-успешната. Създадена през 2014 г. около избухването на конфликта в Донбас, тя е рожба на Евгений Пригожин във времето, в което той се смята за един от най-близките хора на Путин. Той познава властелина в Кремъл от десетилетия и с негова помощ от дребен ресторантьор се превръща в мощен бизнесмен.

От 2017 г. “Вагнер” се превръща в своеобразен Чуждестранен легион на Русия.

Детайли

Големият международен дебют на руските наемници е в Судан през 2017 г. Те подкрепят диктатора Омар ал-Башир и в замяна една от компаниите на Пригожин получава ексклузивните права върху местните златни находища.

През следващата година “Вагнер” помагат на режима в Сирия да си отвоюва ценни петролни и газови находища. Тук отново свързани с Пригожин фирми влизат след наемниците. Отново през 2018 г. слабото правителство в Централноафриканската република (ЦАР) наема частната армия срещу достъп до златни и диамантени находища.

През 2019 г. “Вагнер” се появяват в Либия и Мозамбик. Започват международни разследвания срещу наемниците за нарушения на човешките права в редица държави.

Бивш шеф на ЦРУ съветва Пригожин да внимава с отворените прозорци

Последното няма особено значение за счетоводния баланс на “Вагнер”. Според разследване на FT само няколко от свързаните с нея фирми най-малко 250 млн. долара от дейностите си в Африка и Близкия Изток преди инвазията в Украйна. Според Politico и CBS, обаче, приходите от находищата на петрол, природен газ, злато и диаманти се измерват в милиарди долари.

Други пари

Освен тях Пригожин има големи бизнеси в Русия, включително – с недвижими имоти.

  • В момента се плащат по около 3500 долара на месец на всеки затворник, който се е съгласил 6 месеца да се бие в Украйна срещу амнистия. За сравнение, въоръжените сили на Руската федерация плащат наполовина по-малко на кадровите военни – между 930 и 1330 долара.
  • Ако/когато някой наемник бъде убит, семейството му получава 60 000 долара. Сума, несравнима с граничещите с подигравка действия на централната власт спрямо близките на загинали войници.
  • Затова и само от затворите “Вагнер” са набрали 30 000 доброволци през миналата година, а според Пригожин всеки ден до 800 души се присъединяват към частната му военна компания.

Какво следва 

Вече определено не изглежда вероятно Евгений Пригожин да осигурява кетъринга за официалните събития в Кремъл. В същото време, обаче, не е ясно как Владимир Путин ще замести ролята на “Вагнер”. Ако приемем, че неуспешният за момента метеж ще е краят на частната военна компания.

За Русия в момента не изглежда възможно да отдели войници за операции в подкрепа на приятелски режими в чужбина. Освен това именно “Вагнер” се оказаха главни действащи лица в по-успешните настъпателни операции в Украйна. Както стана ясно през почивните дни, руската редовна армия има сериозни проблеми с организацията, бързата реакция и мотивацията.

В един непоправимо руски контекст, виждаме разликата между частните и държавните предприятия.

С кoлĸo пapи разполага “Baгнep” и ĸaĸви зaплaти плaщa нa бoйците си?

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции