<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=180559" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Историята на ...

Съдът “подмина” жалба на природозащитници срещу строеж на участък от магистрала “Струма”

19 Май 2023
0 164

Върховният административен съд “подмина” жалба на природозащитници срещу застрояване на участък от “Струма”, пише “Дневник”.

Става въпрос за жалба на природозащитната организация “Сдружение за дива природа Балкани”. Тя е против издаденото от служебния министър на регионалното развитие Иван Шишков разрешително за строеж на пътен възел “Кресна” в края на магистрала “Струма” в посока Кулата – София.

ВАС оставя жалбата без разглеждане, тъй като приема, че “Сдружение за дива природа Балкани” не е заинтересовано лице по смисъла на Закона за устройство на територията (ЗУТ).

Районен кмет се обяви срещу застрояването – Блъсков заплаши със съд данъкоплатците (РЕПОРТАЖ)

Съдът &#8220;подмина&#8221; жалба на природозащитници срещу строеж на участък от магистрала &#8220;Струма&#8221;
АМ “Струма”. източник: www.eufunds.bg

Сдружението и местната общественост в Кресна настояват, че въпросният пътен възел оформя трасето на “Струма” по най-лошия според тях вариант. Така платното в посока София-Кулата остава сегашният път през Кресненското дефиле, а платното в обратната посока минава източно от дефилето. Този вариант беше лансиран от третото правителство на Бойко Борисов през 2017 г.

От своя страна Шишков отказва това твърдение. Той допълва, че разрешителното за строеж е било издадено, за да спаси оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС). Тя е подписана през 2017 г. от тогавашния екоминистър Нено Димов. Тъкмо с този ОВОС беше избрано неблагоприятното според природозащитниците трасе на “Струма”.

ВАС очертава различен кръг лица с правен интерес при оспорване на актове по ЗУТ и по Закона за опазване на околната среда.

Решенията по Оценка за въздействие на околната среда (ОВОС) и Подробен устройствен план (ПУП) принадлежат към Закона за опазване на околната среда. Те подлежат на самостоятелен съдебен контрол. Понятието “засегната общественост” визира лицата с правен интерес да оспорват такъв тип актове.

Разрешението за строеж обаче попада в приложното поле на друг специален закон – ЗУТ. Именно той очертава различен кръг на лицата с правен интерес, които могат да го оспорят.

Следователно, според ВАС издаденото разрешително за строеж не подлежало на обжалване от “засегната общественост”.

Съдът “подмина” жалба на природозащитници срещу строеж на участък от магистрала “Струма”

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции