<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=215473" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Руска учител...

Строги наказания при укриване от мобилизация в Украйна

31 Януари 2024
0 210

Строги наказания при укриване от мобилизация в Украйна. Правителството на страната одобри и внесе във Върховната рада актуализиран вариант на закона за мобилизация, който предизвика недоволство и настоявания за по-ясни и подробни текстове в него, пише Дневник.

За умората на воюващите на фронта и проблеми с мобилизирането на украинци се говори от месеци насам. В края на 2023 г. Володимир Зеленски каза, че военните му поискали 500-600-хил. души попълнение за армията, но командващият ген. Валерий Залужни скоро след това обясни на първата си пресконференция, че на президента не са подавани данни за конкретен брой нови мобилизирани.

Преди дни Зеленски каза в интервю числеността на въоръжените сили – около 880 хил. в униформа плюс близо 30 хил. за подсигуряването им. Но и допълни, че има милиони украинци в чужбина, които иска да се върнат и да включат в подсилването на армията.

Строги наказания при укриване от мобилизация в Украйна
Снимка: iStock

Сега се предлага премахване на казармата и замяна на срочната служба с основно военно обучение на всички, както и водене във военен отчет на гражданите между 18 и 60-годишна възраст. Младежите от 18 до 24 години сами ще избират кога да преминат това обучение от максимум 5 месеца. Пред това време ще се запази работното място – текст, който в момента липсва в действащото законодателство.

Едно от основните нововъведения е налагането по съдебен ред на ограничения за укриващите се от военна служба, които не са се явили 10 дни след връчване на мобилизационното уведомление.

Става дума за запор на банкови сметки и ценности, съхранявани в банки, ограничение за пътуване в чужбина и ограничаване на шофьорските права.

По време на периода на мобилизация всички регистрирани (или отписани) граждани на възраст от 18 до 60 години трябва да имат в себе си документ за военна регистрация. Да го представят при поискване от представител на военното окръжие, полицейски служител или Държавната данъчна служба.

Мобилизационната възраст започва от 25 години. След повикването човек не може да бъде изпратен веднага на фронта, а трябва първо да бъде обучен.

Строги наказания при укриване от мобилизация в Украйна
Снимка: iStock

Коментари и забележки към законопроекта са разгледани съвместно от Генералния щаб, правителството и депутатите.

Вече ясно се определя срок на службата за периода на военно положение. Хората с увреждания от всички групи са освободени, но вече няма изключение и отлагане за държавни чиновници, както е сега. Мобилизираните доброволци могат да ползват два месеца отсрочка за решаване на лични проблеми и подготовка.

Паричната подкрепа се определя на минимум 20 хиляди гривни, което е около 490 евро.

Описано и как ще се ползва основен годишен отпуск по време на военно положение. Ще става на части от най-малко 15 календарни дни в рамките на календарната година. Освободените от плен ще получат допълнителни 90 дни отпуск с продължаващо заплащане, но ако решат да удължат службата си.

Актуализирането на адресните и личните данни ще може да става по електронен път. Няма да се налага да се ходи до военното окръжие. Разрешено е на хората да се местят в други градове без изрично разрешение от военните за това. Те обаче ще са длъжни в определен срок да се регистрират на новото място.

Зеленски: Има опасност от Трета световна война

Строги наказания при укриване от мобилизация в Украйна

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции