<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=179817" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Араби критик...

Вестник публикува измамна статия, генерирана с помощта на ChatGPT

15 Май 2023
0 97

Вестник публикува измамна статия, генерирана с помощта на ChatGPT. Материалът е изпратен от фалшив журналист с профилна снимка, направена в DALL-E, пише The Guardian.

Ирландският вестник “Айриш таймс” е публикувал статия със заглавие: “Манията на ирландските жени по фалшивия загар поражда проблеми”. Публикацията веднага се е превърнала в една от най-четените. В нея се твърди, че използването на препарати за мним тен е въпрос на присвояване на чужда култура. Статията е подписана от фиктивна еквадорска писателка на име Адриана Акоста-Кортес.

Вестник публикува измамна статия, генерирана с помощта на ChatGPT
Снимка: iStock

Акаунт в Twitter с името на Адриана Акоста-Кортес публикува съобщение на следващия ден, критикуващо “Айриш таймс” за публикуването на статията.

Публикацията включва връзка към статия на вестника от януари за проникването на роботи в медиите.

Фалшивата статия е изтрита.

Главният редактор на “Айриш таймс” Руадан Маккормак се извини на читателите за публикуването на материала. В изявление в неделя редакторът подчертава, че инцидентът е извадил наяве пропуските в редакцията преди публикуването на материалите.

“Случаят също така показа и едно от предизвикателствата, които представлява изкуственият интелект за медиите. Подобно на други, ние ще си извлечем поуки и ще се адаптираме”, каза още той.

Вестник публикува измамна статия, генерирана с помощта на ChatGPT
Снимка: iStock

Студент си пише есетата и курсовите работи с чатбот и получава отлични оценки

Материалът е бил втората най-четена статия във вестника и е предизвикал дебат и по радиото, и в социалните медии. Създателят на фалшивата публикация разказал, че е ирландски студент. Той предложил материала, за да породи дебат относно политиката за идентичността, както и да накара приятелите си да се посмеят. 80% от съдържанието на статията е създадено с чатбота ChatGPT. Профилната снимка на фалшивия журналист също е създадена с приложение – това за изображения DALL·E 2.

Вестник публикува измамна статия, генерирана с помощта на ChatGPT

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции