<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=201186" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Волейболисти...

Забавянето в Плана за възстановяване води до закономерни провали

03 Октомври 2023
0 188

Забавянето в Плана за възстановяване води до закономерни провали. Вместо стотици милиони, заложени по него, проекти ще получат кръгли нули заради протакане и други проблеми, пише “Сега“.

По Националния план за възстановяване и устойчивост България чака общо 5,7 млрд. евро финансиране. Изпълнението му обаче търпи сериозно забавяне.

Под риск са милиарди евро по Плана за възстановяване

Данните за загубите стават ясни от подробния списък с инвестиции, които се променят по Националния план за възстановяване и устойчивост. Миналата седмица правителството гласува промени в общо 17 мерки заради общото намаляване на парите по него от близо 578 млн. евро.

До това орязване се стигна в много страни от ЕС заради преизчислено БВП за 2020 и 2021 г. Намаляването на бюджета не е новина, но е интересно кои инвестиции ще отпаднат във връзка с по-малкото средства, посочва медията.

Забавянето в Плана за възстановяване води до закономерни провали

Отпадат ключови проекти

Миналата седмица стана ясно, че от плана напълно отпада ключов проект в областта на здравеопазването. Той е за създаването на национален център за лечение на онкологични заболявания с протонна терапия, фокусиран върху лечението на деца. За него бяха предвидени 157 млн. лв. европейско финансиране.

Правителството обяви, че заради вече натрупано забавяне по този проект, който е труден, не е реалистично той да бъде завършен в периода, в който са допустими разходите по Плана за възстановяване и устойчивост.

Заради невъзможността да се ползва европейско финансиране, центърът ще се изгражда с национални средства и остава сред приоритетите на правителството. Това увери преди дни ротационният премиер Николай Денков.

Междувременно отпада и друг любим проект на „Продължаваме промяната“ – за цифрова трансформация на пощите. Той е за 101 млн. лв. и беше много амбициозен. Предвиждаше се пощите да предлагат много нови услуги, като например да доставят до врата лични карти и паспорти, да бъдат лицензирани като платежен оператор, към тях да има биометрични станции и терминали за биодиагностика за най-масовите здравни изследвания – пулс, температура, кръвно, кръвна захар.

В решението на Министерския съвет се изтъква, че тази идея отпада заради необходимост от нотификация до Брюксел за държавна помощ, което е дълга процедура.

От Националния план за възстановяване и устойчивост отпада и любимият проект на бившия министър на транспорта Николай Събев за изграждане на интермодален терминал в Русе. Засега няма да бъде осъществена и идеята за цифровизация за комплексно управление, контрол и ефективно използване на водите.

Е, хубава работа, ама… българска! Вместо да се възползваме от милиони и милиарди, които ни се предоставят, за да направим страната си по-приятно място за живее, ние се бавим и позволяваме всякакви други неуредици да ни спират пътя към развитието. Някои неща са възможни само тук, нали?

Забавянето в Плана за възстановяване води до закономерни провали

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции