<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=37093" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Лекарите алармират: Над 20% от кърлежите са носители на лаймска болест

07 Май 2019
0 526

Над 20% от кърлежите са носители на лаймска болест, алармираха специалистите от Националния център по заразни и паразитни болести, цитирани от Dir.bg. Eпидемиологът проф. Мира Кожухарова обясни, че лаймската болест не е много опаснa. Задължително обаче трябва да бъде лекувана.

 

 

Кожухарова добави, че на места в Южна и Източна България има случаи, в които ухапването от кърлеж предизвиква хеморагична треска, която може да доведе дори до смърт.

 

 

"Лаймската болест е най-често срещането заболяване, което произлиза от животни и се предава от кърлежи. Характерно е, че болният не е заразен. Ако бъдат ухапани хората могат да се обърнат към лекар, за да го извади. В Южна и Източна България има две по-опасни болести, които се предават от кърлежи и от които се умира – два вида хеморагични трески. При ухапване мястото става леко зачервено, ако то започне да нараства, това може да е знак за начална форма на лаймска болест. Процесът се развива между 3 и 30 дни. Човек трябва да се наблюдава за висока температура, общо неразположение. Лаймската болест се лекува с антибиотици", предупреди Кожухарова.

 

 

Тя допълни, че най-добрият метод се предпазване от кърлежи е носенето на дълги панталони и чорапи, когато се ходи на място с висока трева и много храсти.

По думите й препаратите, с които се пръскат тревните площи против кърлежи, не са опасни за хората и домашните любимци.

 

 

Източник: dir.bg

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции