Сигнализирай!

ДДС на храните у нас и в чужбина - къде сме ние? (видео)

Борислава Василева
Борислава Василева
22.11.2024 г.
2885
0

Уж сме европейци, а политиците ни още не са си научили урока по данъчна политика. Коментарът е вдъхновен от наближаващия краен срок на намаленото ДДС на ресторантьорите. До края на годината то ще е в размер от 9%, а не стандартните 20%. 

Връщат високия ДДС на ресторантьорите?! 

Това определено няма да удари по джоба само тях! Затова сме ви подготвили кратко видео, в което сравняваме данъчната политика у нас с тази в развитите европейски страни. Целта е да видим къде сме ние всъщност.

Както е известно, у нас стоките и услугите се облагат с 20% данък добавена стойност. Изключение правят само хотелите, а от началото на 2023-та досега и ресторантите. Те плащат 9% ДДС. Ресторантите! Не храните! Докато масово в други страни ДДС на храните е по-ниско, у нас то си е твърди 20%. 

Съседите

В съседна Гърция ставката за храни и ресторанти е намалена на 13%, при стандартно ДДС 24%. Е, кажете как да не ни се прииска да отскочим да друснем едно сиртаки и да счупим някоя-друга чиния. 

Сръбската плескавица е доказан деликатес не само заради съставките си. Тя е облагана с едва 10-процентов данък, заедно с всички останали храни в съседна Сърбия. Това важи и за ресторантьорските услуги. А и за лекарствата - подчертаваме. Иначе основният ДДС е колкото и при нас - 20%. 

Съседите румънци плащат за храни - 5% ставка, а за ресторанти - 9%. 

В Северна Македония стандартната ставка е 18%, но за храните и ресторантите тя е намалена на 10%. 

В Турция наскоро ставката “скочи” от 8 на 10%. Иначе и там стандартно ДДС е в размер на 20%. 

На Запад

В Германия до януари тази година ДДС на храните беше 7%. Върнаха го на стандартните 19%, което определено удари по джоба германците. 

Не така стоят нещата в Италия. Там ресторантите плащат 10% ДДС, а хранителните стоки са с 4%. После как да не поискаме да отскочим до там за по пица или паста. 

В Швеция ДДС е цели 25%, но забележете - на храни и ресторанти той е 12%. 

Швейцария пък облага със скромните 8,1% данък абсолютно всичко, включително храни, ресторанти и луксозни стоки. 

Има още какво да учим преди да се мерим с останалите

Всички тези сравнения показват едно: Много има да се учат нашите депутати, докато стигнем съседите - какво остана за швейцарците. У нас независимо кой яде свинско и кой - зеле, ДДС за всички е 20%, а богопомазани са единствено ресторантьорите. 

Логиката, че ако ДДС на храните е нисък, ще помогне и ресторантите да купуват по-евтино продукти, но и на потребителите, които пазаруват в магазина и си готвят вкъщи - отсъства. 

Докато тя не се появи в главите на родните законотворци, в мрежата ще продължават да се появяват сравнения като това:

Вместо народните избраници да се карат кой да оглави парламента, е време да се скарат дали ДДС само на лекарствата и храните да падне, или да се помисли и за другите стоки от първа необходимост. Нямаме против подпомагането на ресторантьорският бизнес, но повечето хора не ходят всяка вечер на ресторант. Вече по-често обаче им се налага да пропускат все повече рафтове в магазина. Ако все още на някого му “пука” за гласоподавателите извън предизборните кампании…

А ако не - да хващаме всички към границите, зад които е ясно, че данъците са далеч по-съобразени с нуждите на хората!

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Лафове и гафове

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.