<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=213107" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Носталгия по ...

Анализ на FactCheck разби митове за социализма, които подхранваха носталгията по него (видео)

08 Януари 2024
0 292

Анализ на FactCheck разби митове за социализма, които подхранваха носталгията по него. „Когато цифрите говорят и Боговете мълчат“. Така са озаглавени редица публикации, в които се твърди, че България е била по върховете на най-различни класации по времето на социализма, разказва FactCheck.

Проверка на фактите уби митовете за “невероятните постижения” на социалистическа България

На 6-то място по качество на здравеопазването! 2-ро място по качество на образованието! На 3-то място по технологични производства! Има ли реални цифри обаче, пред които боговете да мълчат? Не.

„За старт на годината ще представя една наша отлагана разработка за митовете за социализма. Преди няколко месеца публикувахме текстове, а наскоро – и видео по темата. Подбрали сме твърдения, които продължават да се споделят. Според тях Народна република България е заемала челни позиции по някои критерии по онова време – свобода на словото, технологично развитие, здравеопазване, образование”, заяви заместник-главният редактор на Factcheck Георги Марчев.

„Твърди се, че сме били на 68-о място по свобода на словото по време на соца. Последните години в класацията на „Репортери без граници” заемахме незавидни позиции. Внушението е, че дори през социализма е имало свобода на словото, а сега – не. Много хора наистина се връзват. Липсата на свобода на словото по времето на НРБ е било записано в Конституцията”, обясни той.

Анализ на FactCheck разби митове за социализма, които подхранваха носталгията по него (видео)
снимка: FactCheck

Носталгията по социализма като инструмент за манипулации

Използването на абсурдни „класации“ за водещото място на НРБ в света по образование, технологии, здравеопазване, стандарт на живот и особено по свобода на словото, разпространявани в онлайн платформи и социални медии, е силно манипулативно. Няма как да се прави сравнение между държавите в различни исторически периоди. Отделните страни се променят под въздействието на различни фактори. Несъотносими са и показателите, защото става дума за различни форми на управление и различни икономически модели. Под съмнение е и истиността на данните, които се подават от държавите в социалистическия лагер към международните финансови институции.

Целенасоченото разпространяване на неверни данни за „процъфтяващия“ социализъм е част от мащабна дезинформационна кампания. Тя има за цел да омаловажи постигнатото след падането на комунизма. И избрания от България демократичен път на развитие. Залага се на носталгията по отминалото време, в което животът на хората е бил зависим от петилетния план за развитие на държавата. Измамно е изглеждал предвидим, лесен и сигурен. Така изкривената картина на комунистическата реалност ражда митовете за щастливия живот преди 1989 г. И подклажда инертността и нежеланието за промени. 

Тези внушения разчитат на естествената склонност на хората да идеализират миналото и да са неудовлетворени от настоящето. Но просто не са верни.

Анализ на FactCheck разби митове за социализма, които подхранваха носталгията по него (видео)

Прочети повече Прочети малко

Коментари

  • ...

    08 Януари 2024

    :D

Реакции