<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=177948" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Свободата на ...

България категорично не се справя с изпълнението на европейските директиви

03 Май 2023
0 161

България категорично не се справя с изпълнението на европейските директиви, пише в.Сега. Процентът на неизпълнение на заложените мерки по транспониране на директиви в последните две години покрай политическата криза рязко е нараснал. Расте и броят на случаите на нарушения, достигнали до Съда на европейския съюз. 

Това показва прегледът на последния доклад за изпълнение на мерките, произтичащи от членството ни в ЕС, за първото тримесечие на 2023 г., одобрен от правителството. Сравнението със същия период на 2022 и 2021 г. показва сериозен ръст на неизпълнението. 

България категорично не се справя с изпълнението на европейските директиви

Свободата на медиите е под заплаха, заяви Антониу Гутериш

Статистиката

От общо 108 мерки за промяна в законодателството и подзаконовата уредба, произтичащи от членството ни в ЕС, към края на март са изпълнени само  39. Taка неизпълнението е близо 64%. В края на март 2022 г. неизпълнението е възлизало на 53,1%, а в края на март 2021 г. – на 39,4%. 

Справката по ведомства показва, че най-много несвършена работа в момента има в министерствата на транспорта – 22 мерки, на икономиката – 13 мерки, на правосъдното – 9 неизпълнени дейности. Мерките касаят закъснялото въвеждане в националното законодателство на общо 14 директиви и още 3 с изтичащ срок за транспониране – края на май.

Междувременно се оказа, че информацията в това решение на МС вече не е актуална по линия на нарушенията, достигнали до съд. На 19 април ЕК обяви, че дава България на съд за три нарушения. Те са за правилата за чист обществен транспорт, електронно пътно таксуване и продажба на минерални води. В последната съдебна фаза са още четири директиви със закъсняло транспониране.

Брюксел съди България по три казуса, сред които и общественият транспорт

Справка в отчета на кабинета показва, че и при четирите е имало внесени законопроекти в последното НС. Те обаче не са стигнали до окончателно гласуване и сега минават през повторно одобрение и внасяне в Народното събрание. В списъка попадат две изменения в закона за авторското право и сродните му права. Там има и промяна в закона за енергията от възобновяеми източници и в закона за достъп до обществена информация. Законопроектите, засягащи транспониране на директиви, са другата част от приоритетния списък, който НС ще трябва да гласува наред със закъсняващите реформи по линия на Националния план за възстановяване и устойчивост. Ако България не успее на време да отстрани забележките, ЕК може да поиска от съда да наложи санкции.

България категорично не се справя с изпълнението на европейските директиви

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции