<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=238015" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Главният про...

България – страната на “чуждестранните агенти” (Коментарът на “Господарите”)

12 Септември 2024
3 21729

Ти чуждестранен агент ли си? Мислиш, че не? Не си прочел внимателно определението на пропутинската маскирана като патриотична организация “Възраждане”. Нека го видим:

Така. Да преведем тази словесна идилия на по-прост език. Всеки, чиито близки изпращат над 1000 лева от чужбина, е чуждестранен агент. А предвид, че годишно българите в чужбина изпращат у нас близо милиард и половина евро, вероятно почти няма човек, който да не се превръща в чуждестранен агент. Като прибавим и работещите в чуждестранни компании с офиси в България, както и работещите дистанционно директно за чуждестранни компании, се превръщаме в държава на чуждестранните агенти.

Сега ще кажете – ама в Щатите има такъв закон отдавна. Има. Но дяволът отново е в детайлите.

Законът за лобизма на САЩ, на който уж се позовават българските копейки, дава съвсем различно определение за “чуждестранен агент”. Там това са работещите директно за чужди правителства или компании, притежавани от чужди правителства в поне 80%. Като примери се посочват държавната телевизия на Китай и “Газпром”. Регистърът на САЩ съдържа цели 500 имена на регистрирани “чуждестранни агенти”. За сравнение у нас се очаква над 3 милиона души да се впишат в определението, дадено от “Възраждане”.

Превод от руски

Да не си помислите, че Костадинов и компания са супер изобретателни? Всъщност законопроектът им е буквален превод на руския закон за чуждестранните агенти. Ето какво четем в руския закон:

Чуждестранни агенти са всички лица и организации, получили пари от чужбина, независимо от техния източник.

Всеки чуждестранен агент трябва да изписва до името си това, че е чуждестранен агент, с шрифт и размер големи колкото името/логото му.

И така – превеждаме дословно и получаваме новото оръжие за предизборно промиване на мозъци и опит за натиск върху медии и неправителствени организации на “Възраждане”. То за щастие има много минимални шансове да бъде гласувано в парламента.

Иначе според Костадинов законът бил преписан от САЩ, не от Русия. Изобщо.

Кого атакува законът?

Но да видим освен българите, работещи в чужбина, кого още атакуват копейките. Това са училища, университети, общини, читалища, музеи, туристически сдружения, правозащитни организации, клубове по интереси, спортисти, участници в олимпиади по науки – това е съвсем малка част от списъка с бъдещи “чуждестранни агенти”, извоювали си финансиране от чужбина с много труд, упоритост и след жестока селекция. Всички те получават “звезда на ревера”, защото някой политик изпълнява заръките на Кремъл. Същият този политик дори не коментира, че част от партийните членове в неговата групировка са били част от подкрепени от чужбина инициативи. А това превръща и тях в “агенти”. Не споменава и дума за YouTube, от който самият той получава немалко финансиране – така на практика “агентът” вика “дръжте агентите”.

Така се започва

Знам, че сега ще ми напишете, че ние сме “чуждестранни агенти” и затова сме против закона, който брани интересите на… Шепа копейки, чието финансиране никога няма да бъде достатъчно прозрачно, за да се превърнат те самите официално в “чуждестранни агенти” според собствения си закон. Знам и че много от вас дори не осъзнават, че целта на този закон не е просто лепване на етикети на този или онзи. Тя е репресия срещу организации, медии, личности и изобщо срещу всички, които се опитват някак да се развиват тук, в България. Срещу хората, които още не са изгубили вяра, че това е възможно.

Днес етикети в търговския регистър, утре звезди по реверите, другия месец – всеки неудобен в Белене и в затвора за виц. Знам, че ме гледат и мечтаещи за това. Напълно свободни са да се преместят в Русия, където и лагерите на смъртта, и абсурдните закони си важат с пълна сила.

За финал един въпрос, на който да си отговорите сами: Кой е чуждестранният агент – този, който получава заплата, работейки с фирми в чужбина, или този, който иска да вкара чужд закон в законодателството на България?

По материала работи: Виктория Симеонова

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции