<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=185358" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Франция нама...

Директорът на НИНКН пое важен ангажимент за наследството на град Баня (РЕПОРТАЖ)

19 Юни 2023
0 3614

Директорът на НИНКН пое важен ангажимент за наследството на град Баня. С него разговаря репортерът ни Виктория Симеонова, която преди месец представи културното наследство на карловското градче.

Културното наследство на град Баня, което община Карлово всячески се опитва да неглижира (РЕПОРТАЖ)

Сигналът

През октомври 2022 година от Националния институт за недвижимо културно наследство изпращат писмо до община Карлово с искане на информация за няколко сгради в град Баня, които потенциално могат да бъдат признати за недвижими културни ценности. Писмото е напълно игнорирано от местните власти до март 2023 година. Тогава те разбират, че процесът по обявяване на Централната баня, Банчето, старата ЖП гара и няколко павирани улици в град Баня за културни паметници вече е започнал. Това е в разрез с целта им да премахнат паветата и да асфалтират улиците. Явно нарушава и други интереси.

Затова от общината решават да проведат среща, на която да представят фактологията силно изкривено. Кметът Емил Кабаиванов твърди, че обявяването на някои сгради за културни ценности ще означава дори елементарни ремонти на съседните сгради да изискват съгласуване с НИНКН. Това е далеч от истината и е опровергано от представители на Института, провели втора среща с гражданите на Баня.

Културното наследство на град Баня, което община Карлово всячески се опитва да неглижира (РЕПОРТАЖ)

Позицията на арх. Петър Петров – директор на НИНКН

Архитект Петров обясни, че в град Баня имат уникални архитектурни находки, сред които античните разкопки, банята в центъра на града, павираната улица “Карловска”, както и железопътната гара. Всички те се дължат на приноса на цар Борис III, който впечатлен от минералната вода и ползите от нея, решил да доведе най-добрите български архитекти, за да изградят това уникално място. Единственият начин културното наследство да бъде опазено е то да бъде признато. Затова и от НИНКН са стартирали такава процедура.

Община Карлово се противопоставя на идеята. Тя дори заблуждава местните, че паметниците биха попречили на развитието на града. Уви, оттам избягват да се срещнат с нашия екип, не изпращат и отговор на поканите ни за интервю.

Архитект Петров от своя страна пое ангажимент да направи всичко възможно за опазването на културното наследство на града. Процедурата за обявяването на паметниците на културата по думите му би продължила до края на тази година.

Директорът на НИНКН пое важен ангажимент за наследството на град Баня

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции