<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=211685" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Промени при з...

Ето какви промени в Конституцията одобриха депутатите

20 Декември 2023
0 217

Ето какви промени в Конституцията одобриха депутатите – основно в съдебната власт. Те бяха приети след поименно гласуване с 165 гласа “за”, “против” – 71 и един “въздържал се”. Очаквано от ГЕРБ-СДС, “Продължаваме промяната-Демократична България” (ПП-ДБ) и ДПС бяха “за”. “Против” бяха от БСП, “Възраждане” и “Има такъв народ”. Бойко Рашков от ПП-ДБ беше “въздържалия се”.

Новите текстове предвиждат промени в съдебната власт, по-малко правомощия за главния прокурор, нов начин за формиране на служебните правителства, разновидност на индивидуалната конституционна жалба, както и други предложения.

Ето какви промени в Конституцията одобриха депутатите

Какво се променя и какво остава:

Запазва се правомощието на президента да назначава и освобождава председателите на върховните съдилища и на главния прокурор. Това в първоначалния проект беше премахнато, но след критики и коментари ще остане сред правомощията на държавния глава.

Методическото ръководство на обвинението също остава. Главният прокурор ще утвърждава еднакъв стандарт за делата в досъдебната фаза. Те обаче няма да бъдат изготвяни еднолично от него.

Висшият съдебен съвет (ВСС) ще бъде разделен окончателно на два съвета. Следователно – Висш съдебен съвет и Висш прокурорски съвет. В тях ще се запазят и квотите по проекта на управляващите, с които се цели да се гарантира по-голяма съдийска независимост.

Текстовете за съдийския съвет не предизвикаха никакви дискусии заради общия консенсус за по-голямо съдийско самоуправление. Ще има повече съдии, избирани от съдии, за да се гарантира независимостта на съда.

Новият Висш съдебен съвет ще има 15 членове. Те ще включват председателите на ВКС и ВАС, 8 избрани от съдиите и 5 от Народното събрание. Новият Висш прокурорски съвет ще се състои от 10 членове – главният прокурор, двама избрани от прокурорите, един от следователите и 6 от парламента.

Общо събрание ще наследи пленума на ВСС, като правомощията му ще са ограничени до решаване само на някои въпроси.

Мандатът на Съдебния съвет ще е четири години, на Прокурорския съвет – също 4, на главния прокурор – пет, на председателите на върховните съдилища – седем.

Сегашният състав на ВСС ще продължи да действа поне още девет месеца, въпреки че е с изтекъл мандат.

Гласуваха промените в Конституцията и на трето четене в ресорната комисия

Служебните премиери ще се избират измежду председателя на Народното събрание, председателя на Върховния касационен съд, управителя или подуправител на Българската народна банка, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник.

Ограничения в правомощията на служебното правителство могат да бъдат предвидени в закон. Първоначалният проект предвиждаше по-стеснен кръг от лица, които да могат да стават служебни премиери.

Предвижда се да се разреши двойно гражданство за народните представители.

Парламентът няма да се разпуска при невъзможност за сформиране на кабинет.

Ето какви промени в Конституцията одобриха депутатите

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции