<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=188118" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Милионер, кой...

Ето кой признак на стареене на мозъка не бива да се пренебрегва

06 Юли 2023
0 383

Ето кой признак на стареене на мозъка не бива да се пренебрегва.

Обикновено се смята, че забравянето и намалената концентрация са първите признаци на стареене на мозъка. Трябва да ви разочароваме обаче, че това далеч не са първите признаци.

Българските семейства са с най-високи разходи за здраве в Европа

Ето кой признак на стареене на мозъка не бива да се пренебрегва

Първият признак е нарастващата ентропия

Човек би си помислил: какво общо има това с понятието, което сме учили в училище в часовете по физика? Ще припомним, че това е физична величина, която представлява мярка за безпорядъка на термодинамичните системи.

Ентропията всъщност е степента на безпорядък, към която се стреми всичко на Земята. Помислете за това: дрехите се износват, храната се разваля, мебелите се амортизират, сградите се рушат, пътищата се разрушават.

Същото важи и за живите организми

Най-неприятното е, че ентропията започва безобидно: с нежелание да се спазва обичайният режим. Казваме си: какво лошо има в това да станеш с час по-късно, да вечеряш след работно време, да си легнеш, когато пожелаеш? Но това е само началото на разрушителния хаос.

Мозъкът много бързо се включва в тези „игри”. Преди да се усетите, неговите структури престават да изпълняват преките си задължения. Кората на челния дял, която отговаря за адекватната оценка на информацията и вземането на решения, е първата, която реагира.

За съжаление, фактът, че фронталният лоб не успява да се справи с функциите си, е по-забележим обективно от другите. Става дума за „синдрома на Плюшкин”, който започва с обичайното нежелание да подредите дома си и да се отървете от старите вещи. Много скоро към това се прибавя и навикът да се носи в къщата всичко, което ни попадне под ръка.

И сега вече нямате дом, а колекция от грижливо съхранявани вещи „за всеки случай, ако се окажат полезни”, които кротко събират прах първо в антрето, после – на балкона и скоро заемат цялото жилищно пространство. 

С една дума: ентропия

И ако ситуацията е такава, е време да се вземете в ръце.

Ако не действате сега, нещата постепенно ще излязат извън контрол.

Към фронталния лоб ще се присъедини лимбичната система, която отговаря за нашите реакции. От мекия, интелигентен, социално приятен човек, който сте били, вече няма да остане и следа. Вместо това на негово място ще се настани един сърдитко с неприятен характер, който дори няма нужда от причина, за да се ядоса истински или да направи сцена.

Най-хубавото е, че можем да сглобим разпадащия се пъзел и да се справим с ентропията. Как?

Единственият и сигурен начин за борба е колкото прост, толкова и труден, защото не бива да се поддаваме на рутината. От нас се иска само да се придържаме към ежедневието си и познатия динамичен ритъм на живот, който сме имали досега.

Това е от съществено значение, ако искате да запазите мозъка си млад и тялото си здраво.

Източник: сп. “Обекти”

Ето кой признак на стареене на мозъка не бива да се пренебрегва

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции