<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=228465" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Обявиха офиц...

Фирми, свързани с Ковачки, имат желание да горят боклука на София

06 Юни 2024
0 115

Фирми, свързани с Ковачки, имат желание да горят боклука на София. Столична община е на път да пласира 195 000 тона гориво от отпадъци, пише СЕГА.

Дружества, свързани с Христо Ковачки, дължат на държавата близо 24 милиона лева

Столична община е на път да вземе глътка въздух в решаването на казуса как да намалява депонирането и да увеличава оползотворяването на отпадъците. Кметството има кандидати за всички 8 позиции в обществената поръчка за избор на фирми, които да приемат произведеното RDF-гориво от смет в общинския завод за боклука в село Яна. Това показва регистърът с конкурсите в страната. Това означава, че ако никой от кандидатите не отпадне заради проблем с документите, общината ще може да пласира планираните до 195 000 тона преработен отпадък. За целта тя е готова да плати за 1 година до 22,6 млн. лв. без ДДС на компаниите, които го приемат. Право на участие в търга имаха всички заводи, топлоцентрали и други предприятия, притежаващи разрешение да горят RDF.

Въпреки че за цялото количество има кандидати, София не успява да набере конкуренцията, на която се надяваше. Преди старта на процедурата Николай Савов, който е временен директор на Столичното предприятие за третиране на отпадъците в Яна, съобщи, че 7 компании са проявили интерес към търга. В крайна сметка обаче в него се включват по-малко фирми. Сред участниците има две топлоцентрали, свързани с бизнесмена Христо Ковачки. “Топлофикация-Сливен” кандидатства по една от позициите – за оползотворяване на 20 000 т RDF с оферта от 1,16 млн. лв. За това количество “Топлофикация-Сливен” има конкуренция в лицето на дружество “БМ инвест 81”. Регистрирано в Перник и собственост на Николай Младенов Киряков. Досега то не е участвало в търгове на общината за изгаряне на гориво от боклук. По тази позиция общината е готова да плати до 2,32 млн. лв. без ДДС. 

Без конкуренция

Другият ТЕЦ, свързан с Ковачки, няма конкуренция в търговете, за които участва. “ТЕЦ-Бобов дол” играе за общо 35 000 т RDF, за които общината е определила общ бюджет от 4 млн. лв. 

За най-голямо количество кандидатства циментовият завод на “Холсим”, който е традиционен партньор на София. Дружеството е внесло предложение по 3 позиции – за 60 000, 20 000 и 10 000 тона. Като единствено за най-малкото количество има конкуренция в лицето на споменатото “БМ инвест 81”.

Без конкуренция за изгарянето на 50 000 тона RDF-гориво срещу 5,8 млн. лв. е консорциумът “ХМД-ИС”. В него участва “Индустриални суровини”. Същата фирма бе част от предишния търг за оползотворяване на гориво от боклук в последния мандат на Йорданка Фандъкова. В него договори получиха тя и “Холсим”. Впоследствие обаче бе съобщено, че и двата контракта са прекратени. Предложеното тогава количество бе двойно по-малко – до 98 000 т. Но прогнозната стойност бе около 26.5 млн. лв. 

Фирми, свързани с Ковачки, имат желание да горят боклука на София

Шумен скандал

Около RDF-а, произвеждан в предприятието в Яна, неотдавна се разгоря шумен скандал в Столичния общински съвет. ГЕРБ публикуваха видео как произведеното гориво се заравя в земята и попитаха защо не се оползотворява. Шефът на групата Антон Хекимян и негови колеги заявиха, че внасят сигнал в Регионалната инспекция по околна среда с искане за незабавна проверка. Впоследствие от предриятието оповестиха, че проверката не е установила нередности. ГЕРБ попитаха и защо за 5 месеца управление новото ръководство на завода не е провело конкурс за избор на фирми, които да приемат и оползотворяват RDF-а.

Кметът на София Васил Терзиев и шефът на СПТО Николай Савов признаха, че голяма част от RDF-а наистина все още се заравя. Но поясниха, че съотношението е намалено значително спрямо предишното ръководство от времето на Йорданка Фандъкова. За обществената поръчка бе казано, че през месеците, откакто Савов е шеф, целта е била качеството на горивото да се подобри. За да бъде поискано от циментовите заводи и от други фирми, които работят с него. Кметът Терзиев добави, че целта на неговия екип е до края на 2024 г. съотношението между оползотворен и заровен RDF да се намали до 90:10. 

Коментарът на “Господарите”

За съжаление, през годините сме ви показвали доста материали, в които очевидно фирми на Христо Ковачки са причинявали щети на държавата за милиони. Защо обаче този човек продължава да получава обществени поръчки? Това е недопустимо! Надяваме се, че Столична община ще отвори очите си и ще направи всичко необходимо боклуците на София да отидат в сигурни ръце. А не в хора, които ще усвоят едни пари и няма да свършат никаква работа. А напротив, дори ще замърсят природата!

“Топлофикация София” е изгубила 200 милиона лева заради неизгодни сделки с хора на Ковачки (видео)

“Осемте кръга на Въглищната империя”. Фирми на Ковачки дължат данъци за над 330 млн. лв.

Кой и как разреши на централа на Ковачки да изгори хиляди тонове боклук

Фирми, свързани с Ковачки, имат желание да горят боклука на София

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции