<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=156891" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Русия планир...

Икономисти: Светът е изправен пред рецесия през 2023 г.

26 Декември 2022
0 379

Икономисти: Светът е изправен пред рецесия през 2023 г. Това е така заради по-високите лихви на централните банки, насочени към справяне с инфлацията. Те водят до свиване на редица икономики, предупреждава Центърът за икономически и бизнес изследвания (CEBR). Информацията е на Блумбърг и е цитирана от Мениджър Нюз.

Винетката за 87 лева ще ни излезе по-скъпо според експерти

Икономисти: Светът е изправен пред рецесия през 2023 г.

Световната икономика прескочи прага 100 трлн. долара за първи път през 2022 г. Но ще изгуби инерция през 2023 г. Причината: централните банкери продължават борбата си срещу растящите цени. Това коментира британската консултантска компания.

Експертите

“Вероятно световната икономика ще бъде изправена пред рецесия през следващата година в резултат на повишаването на лихвените проценти в отговор на по-високата инфлация.”

Това каза Кей Даниел Нойфелд, ръководител на прогнозите в CEBR.

В докладът на организацията се посочва, че “битката срещу инфлацията все още не е спечелена”. “Очакваме централните банкери да останат на настоящата си позиция и през 2023 г. въпреки икономическите щети. Цената за намаляване на инфлацията до по-удобни нива е по-лоша перспектива за растеж за няколко години напред”, отбелязват от консултантската компания

Тези констатации са по-песимистични от последната прогноза на Международния валутен фонд. Институцията предупреди през октомври, че повече от една трета от световната икономика ще се свие. И има 25% шанс глобалният БВП да нарасне с по-малко от 2% през 2023 г., което тя определя като глобална рецесия.

Данните

Въпреки това до 2037 г. световният брутен вътрешен продукт ще се удвои, тъй като развиващите се икономики настигат по-богатите. Променящият се баланс на силите ще доведе до това, че Източна Азия и Тихоокеанския регион да представляват над една трета от световната икономическа активност до 2037 г. Докато делът на Европа ще се свие до по-малко от една пета.

CEBR взема своите основни данни от доклада за “Световните икономически перспективи” на МВФ и използва вътрешен модел за прогнозиране на растеж, инфлация и обменни курсове.

Според последните прогнози Китай ще изпревари САЩ като най-голямата икономика в света най-рано през 2036 г. Което е с шест години по-късно от прогнозираното досега. Според анализаторите това се дължи на политиката за нулев COVID на Китай. А и нарастващото търговско напрежение на страната със Запада. То забави икономическата й експанзия.

CEBR първоначално очакваше тази промяна в икономическото лидерство да се случи през 2028 г. След това я отложи за 2030 г. в миналогодишния си доклад. Сега организацията смята, че размяната на местата на икономическия връх няма да се случи до 2036 година. И може да дойде дори по-късно, ако Пекин се опита да поеме контрола над Тайван и бъде изправен пред ответни търговски санкции.

Войната

“Последиците от икономическата война между Китай и Запада биха били няколко пъти по-тежки от това, което видяхме след атаката на Русия срещу Украйна. Почти сигурно ще има доста остра световна рецесия и възобновяване на инфлацията“, каза CEBR.

“Но щетите за Китай биха били многократно по-големи. И това би могло да торпилира всеки опит да поведе световната икономика“, добави организацията.

Тя също така прогнозира, че индийската икономика ще стане третата по големина в света до 2032 г. и ще достигне 10 трлн. долара през 2035 г.

Обединеното кралство ще остане шестата по големина икономика в света, а Франция – седмата, през следващите 15 години. Но Великобритания вече е изгубила перспективите за по-бърза експанзия от другите европейски икономики поради “липса на политики, ориентирани към растежа, както и липсата на ясна визия за ролята на страната извън Европейския съюз.”

Икономисти: Светът е изправен пред рецесия през 2023 г.

Прочети повече Прочети малко

Коментари

  • eth scan

    24 Февруари 2023

    Reading your article helped me a lot and I agree with you. But I still have some doubts, can you clarify for me? I'll keep an eye out for your answers.

Реакции