<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=212483" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Още един щат ...

Наследството от Фандъкова може да доведе до криза с боклука в София

02 Януари 2024
0 714

Наследството от Фандъкова може да доведе до криза с боклука в София. Това става ясно от съобщение на Столичната община.

Резултати от проверка на новото ръководство на предприятието за отпадъци показват, че столицата я грози риск с боклука в следващите три години. В началото на декември директорът Николай Савов обясни, че София генерира около 1000 – 1200 тона боклук на ден. Проблемът е, че приблизително половината въобще не влизат за преработка в завода. Вместо това направо се изсипват в депо “Садината”.

Причините

Столичната община посочва, че една от причините за това е, че бившето ръководство е прекратило нов договор за оползотворяване на отпадъците. А старият не се изпълнява “заради системни проблеми в работата на предприятието”.

Столична община връща 71 млн. лева, получени за инсинератора за горене на боклук

Около месец преди местните избори Столичната община е прекратила подписан в началото на юни договори за продажба на RDF. Посочената причина е невъзможност за финансиране. Това оставя завода за боклук само с един договор за оползотворяване на горивото от раздробени отпадъци, който “не може да бъде изпълнен в неговата цялост заради лошото качество на RDF и системните проблеми в работата на предприятието”.

Наследството от Фандъкова може да доведе до криза с боклука в София

Два пъти по-малко произведен RDF (Refuse Derived Fuel, раздробени различни видове отпадъци) също е причина, която ще доведе до риск с боклука. Качеството му не е добро, а това води до липса на интерес от оползотворяващите фирми.

Според данни на Столичната община за 2023 г. заводът за отпадъци е произвел два пъти по-малко RDF, отколкото иначе позволява капацитетът му. Вместо 185 хил. тона е произвел по-малко от 80 хил. Общо за предходните три години пък от произведените около 555 хил. тона едва половината са предадени за изгаряне.

“Това означава, че за три години са оползотворени едва 41% от произведеното количество гориво от преработени отпадъци. А остатъкът се депонира в депото за необработени отпадъци. Започнало е запълването на последната клетка за депониране на отпадък по-рано от планираното”, обобщава администрацията на Васил Терзиев.

Години наред в столични квартали дишат мръсен въздух заради нелегално горене на отпадъци (видео)

В съобщението от Столичната община се цитира изказване на директора Николай Савов, според което се предвижда да бъде обявена нова обществена поръчка за RDF и се поема ангажимент за повишаване на качеството на горивото.

Друга сериозна причина, която влошава проблема е, че клетките за отпадъци в депото се запълват по-бързо от планираното.

“По проект капацитетът на последната клетка за складиране на отпадъци може да се използва за 6 години. Изчисленията обаче показват, че тя е със значително по-малък капацитет и ще се запълни много по-рано”. Това посочват от Столичната община.

Изграждането на нови клетки не би решило проблема, защото това отнема повече време от запълването на съществуващата. Това би отнело около 4 години и би струвало приблизително 21 млн. лв.

Коментарът на “Господарите”

Кризата с обратотването на отпадъците в София далеч не е нов проблем. Жителите на града нарастват, а мерки по отношение на боклука не се взимат. Колкото и да си прехвърлят топката “старата” и “новата” управа, реазултатът е налице – европейска столица тъне в мизерия. Докога ще е така?

Ние от “Господарите” неведнъж сме ви показвали последиците от горенето на боклуци:

Отопляване с парцали трови въздуха в София

Немската ZDF показа репортаж на „Господарите“ за горенето на отпадъци в България (видео)

Репортаж на “Господарите” вдъхнови немски топ журналист да покаже как се горят отпадъци в България (видео)

Наследството от Фандъкова може да доведе до криза с боклука в София

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции