Почти половината от смъртните случаи при рак биха могли да бъдат предотвратени. Твърдението се основава на ново проучване, изследвало данни от близо 10 години, за да се установят някои от най-големите „рискови фактори“ в света.
Проучването е публикувано в The Lancet миналия месец. Учени са изследвали как смъртните случаи от рак са свързани с редица рискови фактори, които могат да бъдат избегнати. Сред тях са тютюнопушене, пиене на алкохол и наднормено тегло.
България е на първо място по тютюнопушене в Европа
Тютюнопушенето е посочено като водещ рисков фактор за рак в световен мащаб. Но експертите са установили, че има и други съществени фактори, които влияят на тежестта на заболяването.
Учените от Медицинския факултет на Университета във Вашингтон са открили, че тези комбинирани фактори са допринесли за около 4,45 смъртни случая от рак годишно, което е еквивалент на 44% от всички подобни смъртни случаи.
Общо малко над половината или 50,6% от всички смъртни случаи от рак при мъжете през 2019 година се дължат на рискови фактори, в сравнение с около една трета от всички смъртни случаи от рак при жени или 36,3%.
Ракът е водеща причина за смърт, на второ място след сърдечните заболявания в световен мащаб. Това е първото проучване, което изследва множество фактори на глобално ниво, посочват неговите автори.
„Това проучване илюстрира, че тежестта на рака остава важно предизвикателство за общественото здраве, което нараства в световен мащаб. Тютюнопушенето продължава да бъде водещият рисков фактор за рак в световен мащаб. А други съществени фактори, допринасящи за тежестта на рака, варират", заяви в изявление директорът на IHME Кристофър Мъри.
За изследването, което е финансирано от фондацията на Бил и Мелинда Гейтс, екипът използва данни от проучването на Глобалното бреме на болестите, нараняванията и рисковите фактори (GBD) 2019 година, за да оцени тежестта, свързана с поведенчески, екологични, професионални и метаболитни рискови фактори.
Според експертите усилията за намаляване на риска от рак трябва да бъдат съчетани с цялостни стратегии за контрол на заболяването. Те трябва да включват усилия за подпомагане на ранната диагностика и ефективното лечение.
Източник: LADbible