"Над 95% от успешните кибератаки се дължат на това, че потребителите не прилагат основните правила за киберхигиена. Сред тях са използването на антивирусни програми и сложни пароли. Те трябва да са различни за отделните приложения на телефоните и компютрите ни." Това разяснява експертът по киберсигурност Явор Колев за NOVA.
По думите му развитието на изкуствения интелект (ИИ) поражда и рискове от неговото използване. Заедно с това расте и нуждата от регулация и създаването на правила на употреба. ИИ застрашава и запазването на самоличността и личния ни живот онлайн.
Попитахме изкуствен интелект какво значат драсканиците на Борисов (видео)
"Притеснително е, че не знаем точно докъде са стигнали с развитието на изкуствения интелект в Китай. Има данни, че вече са много напред. В САЩ той също се развива изключително динамично”, казва още Колев.
Той допълва, че преди седмица Европол е предупредил, че този тип нови технологии може да се използва за фишинг атаки и зловреден софтуер. „Това улеснява работата на съвсем неграмотни киберпрестъпници.”
Все още е трудно да се оцени въздействието на новите ИИ системи върху живота ни, както и какво е бъдещето на пазара на труда. Затова трябва да се създаде глобална рамка от правила, която да контролира развитието на индустрията и да защитава потребителите от злоупотреби.