Върховният съд потвърди като правилно избирането на Сарафов за временен главен прокурор. Според него министърът на правосъдието няма правен интерес и не може да обжалва избора на Борислав Сарафов за изпълняващ длъжността главен прокурор, пише Дневник.
Сарафов атакува висш прокурор след забавени преписки по корупционни престъпления
Петчленен състав на съда посочва, че Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет е тази, която избира кой би бил изпълняващ функциите главен прокурор. А не пленумът. Делото беше образувано по жалба на правосъдния министър Атанас Славов. Първата инстанция се произнесе по сходен начин.
Славов поиска от съда да бъде отменено определението на тричленния състав на ВАС. И делото да бъде върнато за ново разглеждане. Или петчленният състав сам да се произнесе по същество, като обяви за нищожно решението на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ПК на ВСС). С него Сарафов беше определен за и.ф. главен прокурор. Както и да върне преписката за произнасяне вече от Пленума на ВСС.
Ако пък втората инстанция приеме, че колегията е компетентна да определя временен главен прокурор, тогава петчленният състав да отмени решението за Сарафов. И да върне преписката за ново разглеждане и произнасяне от прокурорската колегия на съдебния съвет, поиска още Славов.
Сарафов, който беше директор на Националната следствена служба, беше назначен за изпълняващ длъжността главен прокурор в средата на юни. Това се случи, след като съдебният съвет отстрани бившия главен прокурор Иван Гешев.
Това стана на извънредно заседание на прокурорската колегия. Още тогава имаше дебат дали тя или пленумът на съвета трябва да проведе този избор.
От определението на Върховния съд се разбира, че дори и да беше разгледана жалбата на министъра, съдът нямаше да отмени избора на Сарафов, защото изборът на временен титуляр се прави от колегията, а не от пленума.