Общински съветник в Стара Загора, осъден за търговия с гласове, продължава да си работи в Общината, съобщава "СЕГА".
Става дума за дългогодишния общински съветник Янко Янков, през настоящия мандат представител на Алтернативата на гражданите (ВМРО). В средата на март тази година приключи окончателно дълъг съдебен казус. Той е осъден от Върховния касационен съд (ВКС) условно на 2 години с изпитателен срок от 4, плюс 12 000 лв. глоба за купуване на гласове през 2019 г. Дал чрез посредник 200 лв. предплата от общо договорени 2000 лв., като сметката била по 40 лв. на човек за общо 50 души.
Съгласно закона за местното самоуправление при такава присъда пълномощията на съветниците се прекратяват. Два месеца по-късно обаче Янков продължава да участва в заседанията на съвета, в комисиите и т.н. Негодуванията на граждани и на "Възраждане" и ПП-ДБ, които са опозиция в старозагорската местна власт не водят до нищо.
Янков е защитаван от ГЕРБ, след като той и жената, с която живее, са част от мнозинството зад кмета Живко Тодоров (ГЕРБ). А жената не е случайна - председател е на общинския съвет (Ивета Лазарова). Тоест Янков и половинката му са ключов елемент от местната про-ГЕРБ сглобка.
Самият Янков твърди, че е несправедливо атакуван и е жертва на постановка.
Той и Лазарова (срещу нея има искания за оставка) обявяват в разгара на скандала, че ще съдят за клевета съветници от "Възраждане", плюс депутатката Искра Михайлова. По-любопитни са обаче твърденията му, че не е осъден. По думите му той е оправдан, а ВКС се бил объркал. Янков е поискал тълкувателно дело. Ако то постанови, че е осъден, той сам щял да напусне поста.
"ВКС може да изменя присъдата, но не може да изменя обвинението.“ - гласят част от мотивите му по казуса.
Тънък момент е, че тълкувателните дела не отменят присъди. Те са относно съдебната практика - целят да я изчистят при разминавания на съдилищата по идентични казуси. Така че тълкувателното дело няма как да направи Янков невинен. Чисто теоретично е възможно то да повлече нов съдебен процес, но той пак ще остане осъден. Заседанието по тълкувателното дело е днес - развитие предстои, но то няма как да е във визирания от съветника смисъл.
Но как се оказва, че въпреки закона и присъдата, той продължава да е с мандат?
Съгласно законовите процедури, мандатът следва да се прекрати от Общинската избирателна комисия (ОИК). Обаче някой следва да я уведоми надлежно, тоест някой да прати съдебните документи при нея. Това трябва да е община Стара Загора. Но от там обаче явно не знаят какво става в собствения им град и се бавят, защото проучват.
Според сайта "За истината", който стриктно следи случая, общинската администрация е поискала справка за съдимостта на Янков и решението на ВКС цели 35 дни след публикуването му.
В крайна сметка казусът стига до ОИК. На 8 май членовете на комисията заседават - виждат справката за съдимост и осъдителната присъда, както и входирано искане от Янков да се изчака тълкувателното дело. Едни от членовете казват, че справката е достатъчно и задължително основание за прекратяване на мандата. Други - че следва да се изчака не просто делото, но и ВКС да прати окончателните документи. Решението за отнемане на пълномощията е подложено на гласуване, което, разбира се, не събира мнозинство. "Против" гласуват представителите на ГЕРБ, ДПС и БСП. Така стои процедурно ситуацията в общи линии.
Кметът Живко Тодоров отрича да е спуснал чадър над Янков, но ситуацията говори за друго.
Общински съветник от “Възраждане” с абсурдна реплика по повод клетка на мобилен оператор (видео)
Така се получава, че от една страна непрекратяване на мандата е незаконно, а от друга, че е напълно законно.
„Този случай не е единственият. От една страна общинските избирателни комисии вземат решение, което очевидно противоречи на законовите им правомощия. От друга законодателят им е дал със своя акт правата да придвижат процедурата.", коментира зам.-председателят на ЦИК Цветозар Томов.
Той споменава, че местните избирателни комисии отказват да прекратяват пълномощия дори след произнасяне на КПКОНПИ. Томов дава за пример и Хисаря, където година и половина не стига да се прекрати кметски мандат.
Така се управлява по български. Оказва се, че присъдите на върховните съдилища не водят до задължителните следствия, а процедурите се изпълняват от други органи, които могат да се скатават и да протакат до безкрай. Както се казва законът е майка за едни и мащеха за други.
И независимо от водените дела, по нашите земи е винаги по-добре да имаш "политически гръб", който да използва всяка възможна вратичка, за да те остави на власт.
Пък те нека си съдят...