Завземането на бизнеса на Явор и Илия Златанови от кръга "Осемте джуджета" чрез промяната на собствеността и управлението на фирмата им "Изамет 1991" е нищожно.
Като втора инстанция това потвърди Софийският апелативен съд (САС) по заведеното от Явор Златанов дело, съобщава Lex.bg. Миналата година Софийският градски съд прие (СГС) за доказани отрицателните установителни искове. С тях Златанов поиска решенията на Общото събрание за завземането на фирмата му от Кристиян Христов да бъдат приети за невзети.
Баща и син Златанови спореха за фирмата, докато през 2019 г. Илия Златанов не потърсил помощ от бившия следовател, а сега адвокат в неизвестност, Петьо Петров, известен като Пепи Еврото. Бизнесменът разказа пред "Антикорупционния фонд" преди 4 години, че вместо помощ, Петров и кръгът около него са присвоили фирмата. Включително пари и злато за над 4 млн. лева на семейството.
Синът му Явор пък разказа, че е бил арестуван и изнуден да се подпише, че се съгласява да приеме за съдружник във фирмата близкия до Петьо Петров – Кристиян Христов. Двамата с Илия Златанов отказват да са управители на "Изамет", а това отново да е Христов. Подписването е станало в болница „Лозенец“. Там Явор Златанов е откаран от ареста, за да му бъде извършена спешна хемодиализа. Впоследствие подписал под заплаха за живота му.
Няма доказателства: Прокурор, разследван за “Осемте джуджета”, се връща на работа
Именно провеждането на Общо събрание за вземане на тези решения оспорва в съда Златанов.
ДАНС е имала доказателства за връзки на Пепи Еврото със “златния гьол” на “Капитан Адреево”
Двете инстанции са категорични, че според събраните доказателства такова събрание реално не се е случило.
Според решенията в протокола от това общо събрание, което Златанов отрича да е проведено, Кристиян Христов е приет за съдружник. Променен е адресът на фирмата, а капиталът е увеличен от 5000 на 6000 лева. Разпределението на дяловете е 60 дяла от по 50 лева за Илия Златанов. 40 дяла от по 50 лева за Явор Златанов и 20 дяла по 50 лева за Христов.
Освен това Златанови са освободени като управители на "Изамет", като Илия Златанов е упълномощен да възложи управлението на Кристиян Христов. Общото събрание е дало съгласие Христов да извършва търговски сделки, спадащи в предмета на дейност на "Изамет" без съгласието на дружеството. Както и да участва и да заема ръководни длъжности и в други дружества с ограничена отговорност със сходен предмет на дейност.
В исковата си молба Явор Златанов разказа как още през 2019 г. е бил арестуван. Било му обяснено, че за да излезе от ареста, трябва да прехвърли дяловете си от "Изамет". Междувременно бил лишен от парите, златните си монети, автомобилите, фабриката, готовата продукция и складовите си наличности за 2 000 000 лева.
Само софийската колегия дръзна да накаже адвокати заради “Осемте джуджета”
Златанов разказва, че след като мярката му за неотклонение била променена Петьо Петров започнал да му изпраща хора с ултиматум да му прехвърли дяловете си.
В началото на 2020 г. бил поканен от представител на Петров - адвокат Десислава Коцева, в заведение в София. Тя го заплашила, че ако не прехвърли дяловете си във фирмата на посочено лице, ще влезе в затвора. А бебето му ще остане без баща.
Този разказ Златанов сподели и в интервюто си за „Антикорупционния фонд“. По думите му „тази жена се държа като най-бруталната мутра, която съм срещал някога в живота си“. Адвокатката му обяснила също, че Петьо Петров е много влиятелна личност и му заявила, че докато Иван Гешев е главен прокурор, ще прави каквото му кажат, за да не изчезне.
Златанов отначало отказал, но на 16 март 2020 г. отново бил арестуван. Тогава вече имал нужда от хемодиализа, а на 18 март бил откаран в болница „Лозенец“.
На 23 март бил вече в изключително тежко състояние. Тогава му казали, че отпред са се събрали следователи, адвокати, съпругата на Петров – Любена Павлова (вече бивша) и баща му Илия Златанов. Адвокатката на Павлова го накарала да подпише документите, докато е в болничната стая.
Той твърди, че e подписал, защото не e бил в състояние да вземе адекватно решение. Трябвало да направи труден избор – между кражбата на бизнеса и живота и здравето си.
След подписването всички напуснали болницата, а мярката му за неотклонение била променена на домашен арест.
Според показанията на адвокат Коцева тя е пристигнала в болницата заедно с Илия Златанов и Кристиян Христов. Тя е изготвила предварително протокола за въпросното общо събрание, като твърди, че имало предварителни разговори между Златанови. Никой обаче не е виждал Явор Златанов и Кристиян Христов заедно.
Той и съпругата му заявяват, че двамата никога не са се срещали. В протокола от общото събрание пък изрично е написано, че то е проведено присъствено с участието и на тримата. Освен това от Областна служба „Изпълнение на наказанията“ са уведомили съда, че Златанов е бил задържан на 16 март и е бил освободен от ареста на 24 март. За периода на задържането пък, включително на 23 март, той не е бил посещаван нито от баща си, нито от Кристиян Христов.
Заради това и съдилищата приеха, че на 23 март Общо събрание на съдружниците в „Изамет“ практически не е проведено. А само са извършени нотариални заверки на протокол от него. Но всъщност решенията са взети на друга дата.
В решението си съставът на САС с председател и докладчик Иван Иванов пише, че доказателствената сила на нотариалното удостоверяване на съдържанието на протокола е категорично опровергана. От което следва, че на 23 март 2020 г. не е било проведено общото събрание на съдружниците.
Няма виновни
След отстраняването на Иван Гешев, и.ф. главният прокурор Борислав Сарафов назначи пълна проверка на всички преписки и досъдебни производства по казуса с „Осемте джуджета“. От прокуратурата разкриха, че още преди три години е била извършена проверка от инспектората на Върховната касационна прокуратура (ВКП).
Тя е констатирала „допуснати груби закононарушения“ от страна на наблюдаващите прокурори по две досъдебни производства на Специализираната прокуратура, свързани с „Осемте джуджета“. Тя е била изпратена на Иван Гешев, като в нея е било обърнато специално внимание на нарушенията при връщането на големи суми пари и злато като веществени доказателства. Последствия обаче нямало.
Във връзка с тези пари и злато, миналата година прокуратурата повдигна обвинения на Петьо Петров, Любена Павлова, както и на прокурор Дилян Деянов. Обвинителят беше обвинен за длъжностно престъпление. Той е нарушил служебните си задължения, като с постановление от 18 януари 2020 г. върнал иззетите монети на лице, което не е трябвало да ги получи.
Петров и Павлова са обвинени за вещно укривателство, тъй като са укрили златото. Преди месец пък стана ясно, че постановлението, с което Деянов е бил привлечен като обвиняем е било отменено поради липса на доказателства за извършено престъпление. Обвинението на Петров пък е задочно, защото той се укри още в края на май, когато беше обявен за издирване.
Сарафов поиска наказания за 7 прокурори и следователи по казуса „Осемте джуджета“
През есента на миналата година обвинение за длъжностно престъпление получи и прокурор Константин Сулев.
Прокуратурата твърдеше, че той е извършил длъжностно престъпление като нарушил. Също така и не е изпълнил свои служебни задължения, за да набави облага за бившия главен прокурор Иван Гешев, като не допусне да бъде изнесена информация срещу него в медиите.
Както и с цел да причини вреда на Пепи Еврото и на Кристиян Христов. Това дело обаче беше прекратено от съда, който прецени, че деянието на Сулев не е престъпление.
Видео: Антикорупционен фонд