Екипи на "Спешна помощ" отказват да пренасят пациенти до линейката, пише в писмо до здрравния министър Галя Кондева депутатът Стела Илиева.
При пристигане на линейка, спешният екип обяснява, че ще чака долу на улицата. Според него било задължение на близките да организират свалянето на болния от дома му до линейката по стълбището на блока. Николова пита министъра кой и как следва да пренесе тежкоболно лице по стълбището на блока от дома му до линейката, която чака на улицата.
Отговорът на здравния министър е категоричен. Преместването на спешния пациент е основна професионална компетентност на спешните екипи. Те са длъжни да използват всички налични възможности за транспорт на пациента до болница. В случай на възникнал проблем, включително и с транспортирането на пациента от дома му до линейката, да потърсят помощ чрез районната координационна централа. Тези изисквания към спешните екипи са записани в действащия медицински стандарт по спешна медицина.
Освен това, според българския държавен стандарт, в задължителното оборудване на линейките влиза сгъваема носилка тип "столче" с плъзгачи. С негова помощ екипът може да пренесе трудноподвижен пациент до линейката, обяснява министър Кондева.
Отговорът на служебния министър повтаря почти дословно това, което каза миналата година по това време тогавашният министър проф. Христо Хинков. Тогава въпросът беше на Тошко Йорданов (ИТН). Той дори беше позвънил на горещия телефон на МЗ. Там служител го беше излъгал, че е работа на близките да пренесат пациента до линейката. Ако не могат да се справят - да търсели помощ по другите входове. И от двете участия в парламентарния контрол не се разбира има ли някакви проверки в Спешна помощ. Не е ясно и проведен ли е някакъв допълнителен инструктаж, за да се пресече порочната практика да се прехвърлят задължения от спешните екипи към близките.
Живеем в държава, в която райският газ идва по-бързо от линейка (“Коментарът на редактора”)
Коментарът на "Господарите"
Наясно сме, че медиците са пренатоварени, много често сигналите до "Спешна помощ" са несъстоятелни, пациенти и близките им прояваяват агресия и т.н. Но човещината изисква екипите, отиващи при пациент, да са отдадени на мисията да му помогнат. И ако това включва той да бъде пренесен до линейката, би трябвало да се намери начин това да се случи. Явно и наредбите задължават екипите да пренасят пациенти, макар да не им се иска. Грозно е хора да умират, защото близките им не са имали физическа възможност да ги свалят до линейката. Надяваме се да се намери решение, което да позволи процесът да е максимално добър и за пациентите, и за екипите на спешните медици. А дотогава пожелаваме на всички колкото се може по-рядко да стигаме до търсене на "Спешна помощ".