„Нито една повече”: Законът за домашното насилие да защитава всяка жертва настояват протестиращи. В Международния ден за борба срещу насилието над жени протестни шествия има в София и още няколко града в страната - Пловдив, Варна, Стара Загора, Габрово, Трявна и Велико Търново.
Сред основните настоявания на протестиращите е Законът за домашното насилие да защитава всяка жертва, без значение колко е продължила връзката, каква е нейната раса и етническа принадлежност. В Пловдив огнено шоу и инсталация с дамски обувки символизират жертвите на насилие, информира NOVA.
В Стара Загора пингвините от едноименния фонтан пред катедралния храм „Св. Николай” бяха облечени в оранжево. Шествие се проведе от парк „Алана” до Съдебната палата в града.
Чрез разкази и асоциация между прогнозата за времето - Сабина и Лора алармират, че опасността от буря – вътре, в собствения ни дом, може бъде усетена навреме. „Всички преминават през момента, в който са учудени от реакцията на своя партньор, която е агресивна спрямо тях. При първа проява хората си казват: „Това не е истина, това не се случва”, казва Лора Радкова, организатор на кампания „Код синьо за цялата страна”.
„Има един много дълъг момент на отричане – моментите се редуват - един хубав, след който следват няколко лоши и ти се хващаш за хубавия. За да се престрашиш да се обадиш са минали години, и да стигне до степен, когато вече се страхуваш за живота си”, споделя организаторът Сабина Иванова.
Фон дер Лайен спомена нарязаната с макетен нож Дебора в обръщението си срещу насилието над жени (видео)
За много от жертвите на насилие домът се превръща и в място, в което не могат да останат повече. „Ако те се разпознават в някои от разказите, които разказваме, ако те се чувстват заплашени и имат нужда от подкрепа, има къде да я получат. Да, в страната няма достатъчно кризисни центрове, но винаги ще положим усилия за всеки, който се обърне за помощ”, допълни Юлия Андонова от Фондация „П.У.Л.С”.
По данни на вътрешното министерство ръст има и сред подадените сигнали за домашно насилие на 112, както и на издадените заповеди за защита. От прокуратурата в Бургас отчитат и два пъти повече образувани досъдебни производства срещу насилниците.
„В повечето случаи обаче се случва така че, когато едно лице е в зависимост от извършителя и не успеем да реализираме делата в 7-дневния срок, лицата започват да се страхуват. Голяма част от делата се прекратяват именно от страх или от съжаление”, коментира районният прокурор на Бургас Мария Маркова.
Така въпреки че са се изправили срещу насилника си, много от жертвите се оказват отново в капан.