Ремонтът на ГКПП "Капитан Андреево" набъбна двойно за година
Ремонтът на ГКПП "Капитан Андреево" набъбна двойно за година. България инвестира 100 млн. лв. в модернизирането и разширяването на граничния пункт "Капитан Андреево" с Турция. След ремонта пропускателната способност ще бъде увеличена с 25%. Това съобщиха финансовият министър Теменужка Петкова и директорът на агенция "Митници" Георги Димов, които провериха в петък съоръжението на място, пише Mediapool.
Целта е да се улесни преминаването и да се увеличи пропускателната способност, а с това и комфортът на пътуващите и съответно - постъпленията във фиска, каза Теменужка Петкова. Тя допълни, че средствата - около 100 млн. лева, са осигурени от държавния бюджет.
"Капитан Андреево" е вторият най-голям граничен пункт в света като натоварване по брой преминали товарни автомобили, каза Георги Димов. По думите му преди българския е само граничният пункт "Исидро" между Тихуана в Мексико и Сан Диего в САЩ.
Само за миналата година през пункта са минали над 1 милион тежкотоварни автомобили, каза финансовият министър. Среднодневно минават по 3800 камиона, а в най-натоварените дни се обработват над 4300 тира за едно денонощие, сочат данните на агенция "Митници".
Това е добрата новина за ГКПП "Капитан Андреево" относно неговата натовареност. Лошата е, че пунктът няма повече накъде да се разширява, защото е ограничен от север от железопътна линия, а от юг - от река Марица, обясни Георги Димов.
Единият вариант е да се надстрои и направи второ ниво, пошегуваха се експерти. Другият е изцяло нов, втори, терминал на север от сега съществуващия пункт. За това обаче е необходимо да бъде подписана спогодба между България и Турция. На този етап такава няма и не е в дневния ред на Агенция "Митници", обясни Георги Димов.
Очакванията са ремонтът да продължи около година, но пътниците през граничния пункт няма да го усетят. "Създадена е организация, така че преминаващите да не усетят, че на пункта се извършват строителни дейности", обеща шефът на митниците.
Как инвестицията порасна двойно?
В началото на 2024 г. Агенция "Митници" обяви поръчка за модернизацията на ГКПП "Капитан Андреево" за близо 50 млн. лв. без ДДС на инженеринг - проектиране и строителство.
Търгът беше публичен, а интересът към него голям - 7 кандидати подадоха оферта. До отваряне на ценовото предложение обаче беше допуснат само един - ДЗЗД "Капитан Андреево 2024". То даде цена от 49.568 млн. лв. без ДДС - само с 20 хиляди лева по-малко от прогнозната.
Единственият класиран участник е ДЗЗД "Капитан Андреево 2024" с партньори "Екоинженеринг" ЕООД, "Еспа Системс" ЕООД и "Енчевгруп" ЕООД не дава възможност на Агенция "Митници" да извърши "съпоставка и избор на възможно най-качествената и ефективна оферта в условията на състезателност и конкуренция за определяне на икономически най-изгодна оферта", посочва Георги Димов в решението си за прекратяване на търга от август 2024 г.
"Фактът, че има само един единствен класиран участник" той определя "като липса на реална конкуренция", което е задължителна предпоставка, за да се избере най-добрата оферта. Така шефът на Агенция "Митници" прекратява обществената поръчка през август 2024 г. (Решение по чл. 22, ал. 1, т. 8 и чл. 108, т. 4 от ЗОП).
Следва нова поръчка за модернизация на ГКПП "Капитан Андреево", която обаче вече не е публична като първата. "Съгласно разпоредбите на ЗОП е избран е изпълнител, като процедурата кореспондира с обстоятелството, че пунктът е обект от стратегическо значение - т.е. при технологичния ред на контрол и работа пункта в защита на сигурността на България и ЕС, свързана с противодействието на контрабандата, нелегалния трафик на стоки и хора, както и предотвратяването на нарушения и престъпления срещу фиска на национално и европейско ниво, се придобива разузнавателна информация", се казва в отговора на финансовото министерство до Mediapool.
Попитан как цената за модернизацията на ГКПП "Капитан Андреево" е набъбнала двойно за една година, в петък Георги Димов отговори така: "Неправилно планиране, неразбиране на ангажиментите на Агенция "Митници" към съответната ситуация, огромната отговорност на България като съпределен пункт с Република Турция. България е портал за 80% от стоките, идващи от Среден изток, Африка, всички страни, които в момента не могат да ползват южния път през Русия, Молдова и Беларус".
Въпреки че незасекретената обществена поръчка е обявена през януари 2024 г., цената ѝ е била определена поне четири години преди това, защото имало съгласувателни процедури, разясни Георги Димов.
Обяснението му не звучи убедително и кореспондентът на bTV зададе уточняващ въпрос, на който, видимо подразнен, шефът на агенция "Митници" отговори така: "Реконструкцията не е една и съща, защото срещу 49 млн. лв. няма как да получи държавата и Европа, това което ще получи срещу 100 млн. лв. Това, което ще получи не само България, а и Европа, надхвърля възможностите и представите, на който и да е било". Думите му няма как да бъдат проверени, защото поръчката е "секретна".
Георги Димов не съобщава кой е избраният изпълнител и колко кандидати са се явили на засекретения търг пред журналистите. В отговор на запитване на Mediapool от финансовото министерство посочиха, че ремонтът ще бъде направен от най-голямата българска строителна компания "Главболгарстрой".
Пепи Еврото, Таки, Ами и милионите, които се въртят покрай "Зланите гьолове" на границите
Ремонтът ще продължи около година
До три месеца трябва да започне реконструкция на ГКПП "Капитан Андреево", каза министърът на финансите Теменужка Петкова.
Това е времето за проектиране на модернизацията на пункта, тъй като поръчката е на инженеринг. След като проектът бъде одобрен от държавата ще започнат и строително-монтажните работи, които съгласно договора трябва да продължат 12 месеца, казаха от финансовото министерство.
Очакванията са модернизацията на ГКПП "Капитан Андреево" да приключи до началото на следващия летен сезон, когато трафикът се засилва, каза Георги Димов.
Нови три ленти на изход за тирове
В момента на ГКПП "Капитан Андреево" има по 10 ленти на вход и изход за леки коли и автобуси. Те няма къде повече да се разширяват. Пет от лентите на изход обаче ще бъдат направени реверсивни. Това означава, че ще могат да се използват и в двете посоки в зависимост от натовареността на пункта.
На граничния пункт има и 6 ленти на изход за товарните автомобили и 10 - на вход, плюс две за хладилни камиони. В реконструкцията е заложено добавянето на още 3 нови ленти на изход за товарните автомобили.
Но това не е всичко. Дейностите предвиждат още изграждане на нови навеси, контролни кабини и съоръжения за граничните служби, така че да се увеличи техния капацитет и удобства за работа.
Ще бъде въведен и портален рентгенов контрол за камионите, а управлението на трафика им ще става автоматично в рамките на граничния контрол.
Ще бъдат изградени и автоматични гишета за проверка на паспортите на пътниците, т.нар. self-check контрол.
Целта на тази голяма инвестиция е да се подобри организацията на пункта, за да могат леки коли и камиони да минават бързо и обработката да не отнема много време.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!