Сигнализирай!

В Пловдив двумесечно бебе с менингит се бори за живота си (видео)

Gospodari.com
Gospodari.com
28.03.2025 г.
3060
0

Лекарите продължават да се борят за живота на две деца, едното в София, а другото в Пловдив, след като при тях е установена менингококова инфекция. Миналия месец, 27-годишен мъж от ямболско село е починал от същата инфекция, след като е докаран в Инфекциозната клиника в Пловдив в много тежко състояние.

11-месечно бебе почина вследствие на менингококова инфекция (видео)

В момента в Университетската болница "Свети Георги" в Пловдив се лекува двумесечно бебе, при което също е установен менингит чрез PCR-тест. Предстои допълнителни изследвания на бебето, майката и всички, които са били в контакт с тях. 

Пред БНТ директорът на РЗИ - Пловдив д-р Аргир Аргиров споделя, "Добрата новина е, че детето е в добро общо състояние, като информацията ми от късния следобед на вчерашния ден. То е било прието в събота в Детската клиника на Университетската болница "Свети Георги". И в процеса на изясняване на диагнозата и състоянието, колегите са насочили евентуално и към менингиална инфекция, която е потвърдена. И затова от сряда вечерта е преведено в Клиниката по инфекциозни болести".

Досега са регистрирани два случая на менингит в Пловдив от началото на годината, като случаят на починалия мъж не влиза в статистиката, тъй като не е от града. Другият случай, свързан с менингит, е от януари и засегнатият мъж е бил успешно излекуван, без да се появяват здравословни проблеми след лечението.

"А за младия мъж, който е починал в Инфекциозната клиника - той е бил докаран от негови близки, не е придружаван от медицинско лице, а просто е оставен пред вратата на клиниката и в рамките на 24 часа, за съжаление, тъй като е бил в критично състояние, е починал", коментира още д-р Аргиров.

Лекарите отбелязват, че менингококовата инфекция е рядко, но сериозно заболяване, което изисква бърза медицинска намеса.

Д-р Гергана Николова, която еобщопрактикуващ лекар, споделя, "Тъжно е, когато умират деца, тъжно е, когато има болни деца от заболявания, които можем да профилактираме с ваксини и не смятам, че трябва да оставим профилактиката и разпознаването в ръцете на родителите, защото имаме здрави грижи, имаме здравна система. Това трябва да бъде в ръцете на тази система. Те са хората, които трябва да се грижат за профилактиката, да не се допускат в XXI век, тогава когато имаме ваксини за едно заболяване, деца да умират, без да си имали възможност да си поставят такава ваксина."

Според нея е от изключителна важност ваксините на децата да се поставят навреме. За симптомите на заболяването тя отбелязва, „Болно гърло, температура, болки по мускулите и ставите - това са първоначалните симптоми. Започва както всяка една респираторна инфекция. Но тогава, когато вече премине бариерата, навлезе в кръвта, стига до мозъчните обвивки, тогава, когато вече се развива картината на менингита, има и главоболие, повръщане и гадене. При по-големите деца и при по-големите хора има една чувствителност по отношение на светлината. Симптомите са разпознаваеми за специалисти".
 

 

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.