Сигнализирай!

Кметът на София и здравният министър спорят за отпадъците от болниците (снимки)

Gospodari.com
Gospodari.com
02.04.2025 г.
453
0

София е изправена пред сериозен проблем със смесването на болнични и битови отпадъци. Общината се оплаква от болниците, които нарушават правилата, а кметът Васил Терзиев заяви, че спира приемането на всички отпадъци от болници, докато държавата не предложи трайно решение за безопасното им извозване.

Терзиев: В битовия отпадък на София има човешки тъкани и кръв, изхвърлени от болници

По информация на СЕГА думите на кмета на София са предизвикали извънредна пресконференция в здравното министерство, където министър Силви Кирилов и главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев изразиха притеснение, че решението на общината може да доведе до епидемия. Те подчертаха, че решението е трябвало да бъде консултирано с Министерството на здравеопазването и епидемиолозите. Министерството не пое отговорност за смесването на опасни отпадъци с битови, като обвини фирмите, които се занимават със събирането и транспортирането на отпадъците.

Министър Кирилов коментира, „В 15:53 ч. получихме съобщение от Столична община, че ще бъде спряно извозването на битов и опасен отпадък от болниците. Това е недобре обмислено решение, защото през 2024 г. в столичните здравни заведения са лекувани 700 000 граждани. Отделно в София пребивават всеки ден около два милиона граждани и едно такова действие е с изключително огромно влияния върху епидемичното състояние на града и в частност на болниците“.

Изчерпани общински площадки принуждават фирми да ползват скъпи частни сметища (видео)

„Столичната община не ни е информирала кои болници са нарушителите. Боклукът ще бъде там, където му е мястото. Болниците не извозват отпадъци, болниците имат договори с лицензирани фирми, които извозват отпадъци и който контролира тези фирми, да си ги контролира", допълни министър.

Доц. Ангел Кунчев сподели, „Странно е да се опитваш да решиш свой организационен или политически проблем, създавайки още по-голям, включително такъв, който създава риск за общественото здраве. След като е допуснато да влезе камион с такъв отпадък е работа точно на предприятието да го върне, да търси някакво взаимодействие с фирмата, която го извозва или да прекрати договора, но да се наказва цялото столично население заради това, че се е случило някакъв отпадък да попадне там, е абсолютно неприемливо.“

Всички институции побързаха да изтъкнат, че упражняват строг контрол. Столичната здравна инспекция е извършила 960 проверки от началото на годината и не е открила нарушения. През 2024 г. Столичният инспекторат е проверил 38 лечебни заведения и 22 ветеринарни клиники, съставяйки 7 акта за нарушения и над 50 предписания.

Кметът Терзиев също коментира, „Още миналата година сигнализирахме за системната и много опасна практика, затегнахме контрола в предприятието за третиране на отпадъци и започнахме масови проверки за нерегламентирано смесване на отпадъците в болниците. Както и при нерегламентираните сметища, в борбата с които София е оставена да се оправя сама, правомощията на Столичния инспекторат са ограничени, а държавата омаловажи проблема и не предприе никакви действия".

Незаконно сметище до "Пътна полиция" задушава половин Пловдив (видео)

Кметът на София предлага промени, които да разширят обхвата на отпадъците, подлежащи на задължително изгаряне в инсинератор. Той иска да се уточнят легалните дефиниции за биологични медицински отпадъци, лабораторни отпадъци, отпадъци, замърсени с кръв и телесни течности, остри предмети и отпадъци, съдържащи опасни химикали.

От министерството обявиха, че създават междуведомствена работна група, която да анализира нормативната база, а въз основа на анализа ще се предприемат драстични мерки за регулиране на процеса.

Проблемът с боклука обхваща не само София. От години незаконни сметища и нерегламентирано изхвърляне на отпадък са причина за много обществени спорове по темата. За настоящия въпрос с биологичните отпадъци се сигнализира не от днес. Неразбирателството между институциите и отказът някой да поеме отговорност само ще затруднят решаването на проблема. Постоянно се прехвърля отговорност. Всеки сочи с пръст другия, но в крайна сметка дългосрочни мерки не се взимат и хората продължават да тънат в боклук или да дишат изпаренията му, когато нещо, нерегламентирано извхърлено, предизвика пожар на сметищата.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.