Автомобилна компания в Германия може да започне производство на танкове
Германският производител на луксозни автомобили Porsche може да започне да произвежда танкове и оръжия на фона на проблемите в автомобилната индустрия в Германия и плановете на правителството на страната да увеличи разходите за отбрана, пише Mediapool.
Изданието EsuT съобщава, че след загуба от 20 млрд. евро през 2024 г. ръководството на компанията настоява за твърди икономически мерки и търси нови бизнес сфери. По-специално Porsche може да инвестира до 2 милиарда евро в проекти за отбрана и вече е инвестирала в стартъпа Quantum Systems, който разработва безпилотни летателни апарати.
За производителя на автомобили производството на военни продукти би било практически "завръщане към корените". Основана през 1931 г., компанията участва в производството на различно оборудване за германската армия по време на Втората световна война. Самият основател на Porsche Фердинанд Порше създава тежкия танк Tiger (P), свръхтежкия танк Maus и противотанковото самоходно оръдие Ferdinand. Също така от 1958 г. Porsche участва в разработването на танк, който през 1963 г. е наречен Leopard 1, както и на други бойни машини.
Силно експортно ориентираната автомобилна индустрия на Германия беше засегната от забавянето на китайската икономика. Освен това загуби от конкуренцията на китайските производители на електрически превозни средства. В резултат на това отделни компании започнаха да преминават към производство на военна техника, тъй като германските власти планират да похарчат 200 милиарда евро за отбрана и премахнаха дългогодишните ограничения върху държавните заеми за тази цел.
По-рано най-голямата германска отбранителна компания Rheinmetall обяви, че ще пренастрои два завода, произвеждащи автомобилни части, за военни цели. Hensoldt, който произвежда радарната система TRML-4D, води преговори за наемане на около 200 работници от големите доставчици на авточасти Bosch и Continental.
"Трудностите в автомобилната индустрия се превърнаха в предимство за нас. Трябва да видим отбранителната индустрия като двигател на германската икономика, тя ще играе по-значима роля от преди", каза изпълнителният директор на Hensoldt Оливер Дьоре.
БВП на Германия се сви през 2023-2024 г. и остана практически непроменен спрямо 2019 г. В същото време, според Федерацията на германската индустрия, спадът в промишленото производство възлиза на 11% от нивото преди пандемията.
Според Института за световна икономика в Кил БВП на ЕС може да нарасне с допълнителни 0,9-1,5% годишно, ако ЕС увеличи разходите за отбрана до 3,5% от БВП от сегашните 2%. За Германия с нейната развита индустриална инфраструктура темпът на растеж ще бъде в горната граница на този диапазон, отбелязва икономистът на института Йоханес Биндер.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!