<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=237547" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Как прекарах...

Отбелязваме Деня на Съединението по-разединени от всякога (Коментарът на редактора)

06 Септември 2024
1 1093

Днес е 6 септември и отбелязваме Деня на Съединението по-разединени от всякога. Но как се стигна до това?

Историята

Легендата разказва за хан Кубрат, създателя на Стара велика България. Един ден той събрал синовете си и им дал по една дървена пръчка. Накарал ги да съберат пръчките заедно и да опитат да ги счупят. Въпреки усилията, не им се получило. След това им казал всеки да си вземе по една и да опита да я счупи. Всички успели. Той им казал, че трябва да са единни като снопа пръчки, за да могат да запазят България. Уви, посланието му не достигнало до тях и те се разделили – хан Аспарух стигнал до Дунава и основал тук съвременна България, братята му поели в много други посоки и не след дълго държавите им изчезнали от картата на света.

През годините историята ни показва, че в много ситуации разделението ни е пречело – и при падането под Византийска власт, и под Османска, и в различни други важни етапи. И така до 1885 година, когато най-после някаква част от българския народ е узряла за идеята България да се обедини, за да се измъкне от тежката хватка и на Османската империя, и на Великите сили. Напук на техните желания. Така стигаме до 6 септември 1885 година, когато Княжество България и Източна Румелия се обединяват, далеч без съгласието на останалите геополитически сили. Това е и събитието, което отбелязваме днес.

Отбелязваме Деня на Съединението по-разединени от всякога (Коментарът на редактора)

Но съединени ли сме всъщност?

Днес разединението у нас се вижда на всички нива. От съседите, които не могат да си разделят паркоместата пред блока и си чупят огледалата или чистачките; през колегите, които не могат да си разделят офис пространството или бакшишите; през общините, които не могат да се разберат кой да НЕ ремонтира даден пътен участък; до партиите, които масово се разделят на фракции преди поредните избори. Отделен въпрос е разделението на етноси, религии, виждания, ориентации и изобщо по всеки възможен признак. За него вече сме говорили много:

Ден на Съединението, но наистина ли сме “съединени”? (“Коментарът на “Господарите”)

Само преди месец една от най-големите политически партии в България се раздели на две. В момента ЦИК се чуди дали изобщо да допусне до изборите ДПС на Доган и ДПС на Пеевски. И как няма да се чуди, след като едни от най-силните фигури в политическия живот успяха да разцепят партия, основана на етнически принцип, която по принцип винаги е създавала поводи за дискусии и която буквално е овладяла всички служби “отвътре”. Стигна се дотам да видим как двете “фракции” се бият за регистрация за изборите. Тъжна и жалка картинка или просто “цирк”, все още не е ясно. Но едно е сигурно – в момента и двете “фракции” още повече отвращават хората от изборите, а това няма как да не доведе до още по-ниска избирателна активност.

Разделение видяхме по-рано и в чисто новата уж патриотична партия “Величие”, която вече дори няма своята парламентарна група. Подобна е ситуацията и в столетницата БСП, чиято лидерка Корнелия Нинова толкова държеше да бъде на тази позиция, че с поведението си тотално раздели и омаломощи партията. В крайна сметка видяхме изключването ѝ от същата тази партия, но не е ясно дали то няма да върви ръка за ръка и с отказ на ЦИК да регистрира организацията за поредните избори.

Отбелязваме Деня на Съединението по-разединени от всякога (Коментарът на редактора)

Изборите отново и отново

И като казах избори: Те нагледно показват колко точно не сме единни днес. Огормен процент от хората не гласуват, защото нямало за кого, имали по-важна работа или “всички са маскари”. Други гласуват на инат за някой, който “със сигурност няма да влезе” и така пуснаха в парламента “Величие”, например. Трети гласуват за който плати повече, който ги назначи на работа или обещае чудеса.

В крайна сметка обаче никой не иска да приеме избора на другите, съответно като общество сме изначално против всякакви коалции. Приемаме ги за предателство, а не за обединение. И така от 2021 година насам не можем да стигнем до формиране на правителство, което да се задържи достатъчно, за да се види резултат от управлението му. Уви, едва ли на следващите избори ще станем свидетели на “чудо”. Но предизборната кампания, която вече неофициално е в ход, ще се постарае да ни разедини и отврати колкото се може повече, както изглежда.

Какво, ако всички се разцепят като ДПС (видео)

И какъв е изводът?

Днес, скъпи приятели, ние сме по-разединени от всякога. Днес не можем дори да се гледаме в очите без да намерим повод да се разделим. А това бавно и сигурно убива България – родината, за която дедите ни са се борили. Страната, която е оцеляла два периода на чужда власт, много войни и катаклизми, а днес упорито се опитваме сами да затрием. И не са ни виновни политиците – те са отражение на обществото, което явно предпочита да е от “вълци единаци” и от хора които “сами си преценят”. Когато осъзнаем, че това разделение е грешка, ще бъде твърде, твърде късно…

И все пак, честит ден на Съединението! Дано поне той ни напомни, че можем да сме единни и така да постигаме много повече!

Отбелязваме Деня на Съединението по-разединени от всякога

Автор: Виктория Симеонова

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции