<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=167450" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Украинската ...

Парламентът на Финландия подкрепи с огромно мнозинство влизането ѝ в НАТО

01 Март 2023
0 130

Парламентът на Финландия подкрепи с огромно мнозинство влизането ѝ в НАТО. С цели 92 % от депутатите си парламентът на Финландия в сряда подкрепи кандидатурата ѝ за присъединяване към НАТО, предаде “Дневник”.

Одобрението на договорите на Северноатлантическия пакт и присъединяването на Финландия беше прието с гласовете на 184 депутати (92%) в 200-местния парламент. Седем души гласуваха “против”, а един “въздържал се”.

Финландия, заедно с Швеция, подаде миналия май молба за присъединяване към НАТО, в отговор на руската инвазия в Украйна преди година. Досега Финландия разчиташе единствено на собствените си въоръжени сили, за да защити 1340-километровата си обща граница с Русия. Тя е и най-дългата в Европа.

По правило новите членове на НАТО трябва да бъдат одобрени от всички съществуващи членове на западния военен алианс. Подкрепата за кандидатурата на Финландия остава в очакване от Турция и Унгария.

Парламентът на Финландия подкрепи с огромно мнозинство влизането ѝ в НАТО

Приемайки учредителните документи на НАТО, Финландия може да има преднина пред Швеция, тъй като кандидатурата на Швеция е задържана от Турция.

Ердоган постави нов ултиматум пред членството на Швеция и Финландия в НАТО

Турският президент Ердоган заяви, че страната му е готова да приеме Финландия в НАТО. Но обвини Швеция в укриване на хора, които смята за членове на терористични групировки.

Защо Унгария се бави със своя отговор?

Финландия и Швеция все още очакват одобрение от Унгария. Унгарският парламент започна обсъждане на ратификациите в сряда и може да проведе гласуване този месец.

В позиция на унгарското правителство, изложена в началото на дебатите в парламента се казва, че разширяването на НАТО е от национален интерес за Унгария. И представлява “значителна стъпка към увеличаването на евро-атлантическата сигурност”.

И двете държави отговарят на критериите за членство и зачитат демократичните ценности на НАТО. Унагария обаче е подложена на необоснована критика от тях за състоянието на върховенството на правото. Затова правителството подкрепя изпращането на парламентарна делегация в Хелзинки и в Стокхолм да се запознае с проблема на място.

Унгарският президент Каталин Новак и държавният секретар на външното министерство Петер Щарай отправиха призив към депутатите. Те ги призоваха да ратифицират членството на Финландия и Швеция в НАТО “възможно най-скоро”. Миналата седмица премиерът Виктор Орбан каза, че има нужда от още разговори с двете кандидатки преди Будапеща да може да потвърди влизането им.

Само около една десета от 199-те унгарски депутати присъстваха на откриващия дебат. Окончателното гласуване не се очаква преди втората половина на март.

Шефът на НАТО Йенс Столтенберг направи изявление миналата седмица. В него той каза, че целта е и двете скандинавски страни да станат членове навреме за срещата на върха на Алианса. Тя е насрочена за юли.

Парламентът на Финландия подкрепи с огромно мнозинство влизането ѝ в НАТО

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции