<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=199496" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Нови мерки ср...

Парламентът реши: Нова комисия ще се бори с корупцията у нас

21 Септември 2023
0 169

Парламентът реши: Нова комисия от трима души ще се бори с корупцията у нас. След почти две години намерения и след три дни обсъждане, парламентът прие окончателно промените в антикорупционния закон, информира Дневник. С промените се урежда създаването на два органа – комисия за отнемане на имущество и комисия за противодействие на корупцията. Промените са подкрепени от ГЕРБ, “Продължаваме промяната – Демократична България” и ДПС. Те предвиждат новата антикорупционна комисия да се състои от трима души, които може да са юристи или икономисти със седем години стаж.

Промените са заложени в плана за възстановяване и устойчивост и на тях се гледа като на една от стъпките по пътя на България за влизане в Шенгенското пространство.

Официално проектът, който парламентът разгледа и прие е на ГЕРБ, въпреки че бяха внесени проекти на “Продължаваме промяната – Демократична България”, както и на служебното правителство. Трите проекта си приличаха в основните моменти, но на първо четене беше гласуван само този на партията на Бойко Борисов.

Парламентът реши: Нова комисия ще се бори с корупцията у нас
Снимка: Минко Чернев/БТА

До последно по време на окончателния вот в пленарна зала текстовете се променяха по предложения на “Продължаваме промяната – Демократична България”.

Комисията да се състои от трима души. Те ще се избират с квалифицирано мнозинство от 2/3. Това беше предложение на “Продължаваме промяната – Демократична България”, което от ГЕРБ критикуваха, а Радомир Чолаков от партията дори заплаши, че проектът ще бъде атакуван в Конституционния съд заради това. В основния закон е записано изрично кога има квалифицирано мнозинство. Въпреки заплаха от партията на Бойко Борисов подкрепиха текста. Критика срещу това предложение имаше и от бившия служебен министър на правосъдието Крум Зарков. Тримата ще ръководят комисията на ротационен принцип за по две години в рамките на шестгодишния ѝ мандат.

Членовете ще бъдат избирани и оценявани от номинационна комисия, която ще се състои от петима души, предложени от Върховния касационен съд, Висшия адвокатски съвет, Министерството на правосъдието, Омбудсмана и Сметната палата.

Номинационната комисия и организации, които издигат кандидати

Предложения за членове на антикорупционната комисия ще могат да правят народни представители или неправителствени организации. Номинациите ще се разглеждат първо от номинационната комисия, която ще извърша подбор за допустимост и след публична процедура за изслушване и обсъждане ще представя доклад. Той ще съдържа предварително оценяване на кандидатите. По предложение на ГЕРБ отпадна възможността комисията да прави предварително класиране.

Инспектори с разследващи функции и право да използват сила

Към комисията ще работят инспектори, които ще има разследващи функции. Ще осъществяват оперативно-издирвателна дейност и ще могат да използват физическа сила и помощни средства, ако това е само абсолютно необходимо.

Новият закон за противодействие на корупцията влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник“. Изключение има за направените промени в Наказателно-процесуалния кодекс, които влизат в сила от 1 март 2024 година.

Нови мерки срещу прането на пари прие Народното събрание

Парламентът реши: Нова комисия ще се бори с корупцията у нас

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции