<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=208236" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Пациент на ра...

Полицията отново ще се проверява сама за насилието над граждани и журналисти

20 Ноември 2023
0 1343

Полицията отново ще се проверява сама за насилието над граждани и журналисти, става ясно от съобщение от пресцентъра на МВР до Асоциацията на европейските журналисти – България (АЕЖ), че е започнала вътрешна проверка.

За пореден път след такъв случай на произвол и агресия полицията ще се проверява сама. И без да е завършила проверката, е ясно колко ефективна ще бъде тя.

Призоваваме всички пострадали, които все още не са подали жалби, да потърсят правата си. Готови сме да окажем правна помощ на всеки колега.“, коментират от АЕЖ.

Министерството на вътрешните работи дължи отговорност за насилието над граждани и журналисти по време на протеста срещу ръководството на Българския футболен съюз от 16 ноември в София. Наред с множеството сигнали за пострадали граждани, АЕЖ събра информация за девет колеги, включително и за наш репортер на “Господарите”, срещу които полицията неправомерно и незаконно е упражнила сила. Част от случаите са видни във видео записите от протеста. Те показват непрофесионализъм и дори умисъл в действията на представители на полицията.

Полицията отново ще се проверява сама за насилието над граждани и журналисти

“Репортери без граници” осъждат нападенията над журналисти при протеста на агитките

Обезпокоително е, че част от колегите са пострадали, въпреки че ясно са се идентифицирали като журналисти пред органите на реда. Медиите трябва да направят всичко възможно техните представители да посещават подобни струпвания на хора с ясно отличителни знаци (големи надписи PRESS) и дори със защитно облекло, когато това се налага.

Полицията обаче показва, че не знае как да се отнася с представителите на пресата, които са там, за да си свършат работата

За съжаление, тежко екипирани полицаи за пореден път реагираха на провокации чрез насилие не само срещу отговорните, но и срещу мирни протестиращи и случайни граждани.

Абсолютно недопустимо е полицаи да карат фоторепортери да трият кадри, за да прикрият свои неправомерни действия. Недопустимо е и да им забраняват да снимат. Полицаите са длъжни да имат идентификационни номера на видни места – правило, което редовно се потъпква от Министерството на вътрешните работи. Дори само липсата на идентификационни номера, която говори за подготовка за насилие и злоупотреби, е причина да се търси отговорност от началниците на Столичната дирекция на вътрешните работи и МВР. Но умишленото насилие срещу журналисти и граждани не може да бъде подминато.

След понасяне на отговорност от виновните за полицейското насилие на 16 ноември, е необходимо да се проведат обучения и инструктажи на служителите за борба с безредиците по какъв начин да се отнасят с журналисти. Отдавна настояваме при подобни случаи да има определен служител за контакт с медиите и за случаи със замесени журналисти. За пореден път, научаваме по време на протест за бити и задържани журналисти и нямаме контакт в МВР, когото бързо бихме могли да уведомим и да предприеме действия. В подобни случаи свързване с пресцентъра е безполезно, тъй като от там нямат директна връзка със служителите на терен.

АЕЖ ще сигнализира Платформата за сигурност на журналистите към Съвета на Европа за полицейското насилие от четвъртък. Така българските власти ще са задължени да отговорят и дадат информация за всеки един от случаите. Инцидентите вече влязоха в полезрението и на международната организация “Репортери без граници”.

Документирани инциденти:

Нашият репортер Дани Йорданов е умишлено удрян с палки от полицията в района на ул. “Генерал Гурко”, докато предава на живо. Въпреки че казва, че е от медиите (не носи табела “PRESS”), а операторът ни Марио Господинов е до него. Той също е ударен с палка.
Сцената се вижда след 59:27 от живото предаване на “Господари на ефира”. Дани, който държи микрофон с логото на предаването, а до него е операторът, многократно и с висок глас казва “Медиа, медиа!”, но е ударен в корема от поне двама полицаи. Един от тях се чува да крещи “Кво правиш тука?”.

Полицията нападна нашия екип на протеста срещу Боби Михайлов, има и други ранени (видео)

Полицията е опитала да принуди фотожурналиста на „Дневник“ Георги Кожухаров да изтрие снимките си (той отказва, а след намесата на други журналисти полицията се оттегля). Инцидентът става в района на църквата “Св. Седмочисленици”. Кожухаров, екипиран с каска с надпис “PRESS”, е заснел как полицаи извличат момче и удрят главата му в кофа за боклук. След като забелязват, че снима, при Кожухаров отива полицай, който не се легитимира и му се разпорежда да изтрие снимките веднага. Кожухаров извиква намиращия се наблизо екип на телевизия NOVA и казва, че го карат да си трие снимките и тогава полицаят се оттегля. Той обясни, че полицаите целенасочено са пречели на фотожурналистите да работят. Гонили са ги със заплахи “Изчезвай, да не си изядеш боя!” и умишлено удряне през камерата.

Репортерът на спортното шоу на Дарик радио Николай Ганчев е бил задържан за кратко от полицията заедно с протестиращи и случайни минувачи в района на Спортната палата

Ганчев става свидетел как полицията нахлува в частен обект – “Бар 75” – и започва да предава на живо. Той е бил избутан от полицай, който му вика “Върви, бе, върви!”, въпреки че колегата заявява, че е журналист и се опитва да се легитимира с прес карта. Оказва се притиснат в малка уличка, успоредна на ул. “Генерал Гурко”, където служителите на реда задържат протестиращите (сред които има и случайни минувачи), принуждавайки ги да легнат на земята.

След около 15 минути Ганчев е освободен, след като полицията забелязва баджа му – акредитация за двубоя между България и Унгария. Ганчев не спира да излъчва на живо с включена камера. С него през цялото време е бил и Юлиян Сутев, репортер в Новините на Дарик радио. Той, при изтласкването на протестиращите, е ударен няколко пъти с палка. Сутев уточни, че просто е придружавал Ганчев и се е легитимирал като журналист едва когато полицията започва да освобождава задържаните. Той е потърсил медицинска помощ за травмите си и предстои да си извади документ от Съдебна медицина.

И още

Фотожурналист от международна новинарска агенция, пожелал анонимност (името му се пази в АЕЖ), е бил напръскан със спрей в лицето от полицай. Инцидентът е станал при разпръскването на “Бар 75”, при ул. “Иван Вазов”. След като полицай е потърсил сметка от фотографа защо не бил снимал сцени за насилие над служителите на МВР, друг униформен служител се е приближил към фотожурналиста и на разстояние от 50 см го е напръскал в лицето. Има медицинска документация, продължава да се лекува.

Репортерите на Sportlive.bg Кристиян Иванов и Емил Георгиев са удряни с палки и юмруци, докато се опитват да заснемат как служители на МВР нанасят удари на протестиращ мъж, свален на земята, който видимо не оказва съпротива.

Когато журналистите се приближават и започват да предават на живо какво се случва, насилието над гражданина бива преустановено, но се прехвърля върху журналистите. Във видеото на Sportlive.bg ясно се вижда и чува, че репортерите се опитват да се легитимират. Въпреки това върху тях е упражнено насилие.

Ударите с палка се чуват ясно, както и викове: “Давай, удряй!”.

По думите на Кристиян Иванов, той получава 3-4 удара с палка през ръцете, а колегата му Емил Георгиев е ударен с юмрук в корема, като при един от по-ранните полицейски щурмове също е удрян. По време на инцидента Георгиев носи окачен на врата бадж като журналист. Иванов през цялото време държи прес картата си до телефона, с който предава на живо.

Репортерът на “Мач Телеграф” Николай Парашкевов е пострадал сериозно от удар с палка в главата. Той е нанесен, докато е бил паднал на земята в една от малките улички в района на ул. “Ген. Гурко” по време на един от полицейските щурмове. Журналистът е носил бадж на медията, която представлява. Парашкевов е с пукнат череп и шест шева. Mанипулациите са извършени в болница “Пирогов”.

Полицията отново ще се проверява сама за насилието над граждани и журналисти
източник: Цветомир Петров / БТА

За съжаление, това не са единствените документирани примери на полицейско насилие, упражнено върху журналисти, работещи по време на размирици

Припомняме, че Димитър Кенаров бе брутално бит и задържан незаконно от служители на реда, докато отразява масовите антиправителствени протести в нощта на 2-ри срещу 3-ти септември 2020 г. Незаконният му арест бе признат след съдебна сага, продължила близо година и половина. Софийски районен съд излиза с решение на 4 февруари 2022 г. Докато се стигне до него, обаче, МВР многократно отказваше да оповести резултатите от вътрешните си проверки по случая. А прокуратурата – да образува разследване.

Коментарът на “Господарите”

Ние твърдно заставаме зад позицията на АЕЖ. Настояваме за независимо разследване и понасяне на отговорност за всеки случай на насилие от полицаи на протеста срещу БФС. Било то срещу граждани или журналисти.

Полицейски произвол, агресия и наглост по време на протеста срещу Боби Михайлов (Коментарът на “Господарите”)

Такова поведение е абсолютно неприемливо и погазва констутиционните права на хората, които са там, за да си вършат работата!

Очакваме вашите сигнали за всякакви злоупотреби и полицейски произвол на gospodari.com

Полицията отново ще се проверява сама за насилието над граждани и журналисти

Прочети повече Прочети малко

Коментари

  • Deadpool

    20 Ноември 2023

    Кои журналисти са били бити като всички се криеха уплашени зад полицията?

Реакции