<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=178747" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Топ 5 лъжи око...

Протестиращи в Сърбия настояват за затваряне на медии и оставки на политици

09 Май 2023
0 360

Протестиращи в Сърбия настояват за затваряне на медии и оставки на политици. Невиждан брой хора излязоха с надписи “Сърбия срещу насилието”.

Полиция вече ще патрулира пред училищата в Сърбия

Десетки хиляди сърби протестираха настоявайки за по-добра сигурност, забрана на насилствено телевизионно съдържание. Както и за оставки на ключови министри. То се случи в понеделник, дни след двете масови стрелби, убили 17 души, пише Дневник.

“Събрахме се тук, за да отдадем последна почит, да дадем всичко от себе си това никога да не се повтори никъде”. Това каза Боривойе Плечевич от Белград.

Протестиращите и привържениците на опозицията поискаха затваряне на телевизионни станции и таблоиди. Обвиняват ги в насърчаване на насилието и за вулгарно съдържание.

Опозиционните партии и някои правозащитни групи обвиняват президента Александър Вучич и неговата управляваща популистка Сръбска прогресивна партия (SNS). Според тях партията автокрация, потискане на медийните свободи, насилие срещу политически опоненти, корупция и връзки с организираната престъпност. Вучич и съюзниците му отричат обвиненията.

Вучич каза, че протестиращите в понеделник се опитват да го принудят да се оттегли и да дестабилизират страната. Той увери, че е готов да тества популярността на партията си с предсрочен вот, но не уточни датата.

Протестиращи в Сърбия настояват за затваряне на медии и оставки на политици
снимка: Unsplash

“Ще продължа да работя и никога няма да отстъпя пред улицата и тълпата… Дали ще бъде рокада на правителството или (предсрочни) избори, ще видим”, каза той в пряко телевизионно предаване.

Протестиращите призоваха също за оставките на министъра на вътрешните работи Братислав Гашич. Както и на Александър Вулин, директор на агенцията за държавна сигурност. Те искат също освобождаване на правителствения Комитет за регулиране на електронните медии (REM) в рамките на една седмица.

Министърът на образованието Бранко Ружич подаде оставка в неделя.

Демонстрантите поискаха извънредно заседание на парламента и дебат за цялостната ситуация със сигурността.

Това е акт на “солидарност срещу… насилието в медиите, в парламента, в ежедневието… солидарност заради изгубените деца”. Каза Снежана, жена на около 60 години, която отказа да назове фамилията си.

Подобни протести имаше и в няколко други сръбски града.

В отговор на стрелбата, сръбската полиция започна в понеделник едномесечна амнистия за предаване на незаконно оръжие. 1500 единици са били предадени през първия ден. Вучич обяви полицейски проверки на регистрирани притежатели на оръжие.

Сърбия има дълбоко вкоренена култура на притежаване на оръжие. Във всички държави от Западните Балкани в частни ръце все още се намират големи количества оръжия и боеприпаси от войните в бивша Югославия през 90-те години на миналия век.

Протестиращи в Сърбия настояват за затваряне на медии и оставки на политици

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции