Днешният коментар няма да е в типичния ни шеговит стил. Защото има теми, с които дори ние от “Господарите” не се шегуваме. Това, че на новородено бебе не се дава шанс за живот, защото в среден по големина град в България няма родилно отделение, не е повод за усмивки.
Едно изречение, обобщаващо цялата система на здравеопазването у нас. Лекари - няма. Сестри - също. Отделения се закриват всяка година, а в малките населени места спешна помощ изобщо липсва… както и каквато и да е медицинска помощ. Линейките по документи са общо 776, не е ясно колко са технически изправни и в движение. В област Благоевград, където е вчерашният трагичен случай, има общо 38 линейки, които би трябвало да покриват освен областния център и няколко големи общини като Сандански и Петрич. А там би трябвало да има работещи болници, които поне да могат да обслужват най-нормални медицински нужди като раждане и спешна помощ. Би трябвало, но ги има на “ротационен принцип”, който видяхме как работи в държавата при правителството на “сглобката”, която уж щеше да се ротира, неясно защо някой вярва, че би сработил в осигуряването на здравни грижи.
Но защо се стига до недостиг на лекари и медицински персонал и закриване на отделения?
Всяка година българските медицински университети завършват около 2000 млади медици. Едва 388 от тях обаче започват специализация у нас - другите или отиват в чужбина, или чакат някой случайно да освободи място, за да започнат професионалното си развитие. В специалност “Акушерство и гинекология” за миналата година приетите специализанти са едва 17. Така реално проблемът с недостига на медици започва още от университетската скамейка и се задълбочава, когато завършилите университет би трябвало да добият специалност.
Причина номер 2 след административните пречки изобщо някой да стане лекар е заплащането в тази професия. 3209 лева е брутното средно възнаграждение на лекарите по данни на НСИ. Това са чисто около 2500 лева - заплата, получавана и от хора, които са вложили далеч по-малко време и усилия в добиването на специалност, ако изобщо имат такава. И ако се чудим защо тези специалисти бягат от България, за сравнение в съседна Румъния лекарите получават средно по 8700 лева месечно бруто, в Гърция - близо 14 000 лева на месец отново брутно възнаграждение. Дори не смея да проверя статистиката за Западна Европа. Като добавим и хора като директора на “Майчин дом”, които изкривяват статистиката у нас:
Медик от “Майчин дом” разкрива злоупотреби за милиони, наказани няма (РЕПОРТАЖ)
Директорът на “Майчин дом” се сблъска с въпросите на “Господарите” (РЕПОРТАЖ)
Финансовото положение при българските лекари не е никак розово. А това за медицинските сестри е извън коментар - те се разписват срещу средно 1176 лева, което е малко над минималната заплата у нас.
Причина номер 3 за недостига на лекари, сестри и отделения: почти нулевите инвестиции на държавата в здравеопазване. И като казваме почти нулеви - живеем в държава, в която линейки и кувьози се купуват с дарения от капачки. Медицинският хеликоптер е събитие, което влиза в новините всеки път, в който се използва и засега си остава един. Липсата на апаратура в болниците принуждава стотици хора да търсят средства за лечение в чужбина. Няма как да не влияе и на решението на лекарите да поемат към Терминал 2 - просто защото не може да се работи при такива условия.
Причина номер 4: липсата на средства като цяло за здравеопазване. По документи 8% от брутния вътрешен продукт на България отива за здравеопазване, което ни нарежда в средата на класацията за Европа. На практика обаче всички знаем как се източва здравната каса и какви схеми и далавери познава системата.
Причина номер 5: агресията, която всяка година става все по-брутална. Само припомням накратко няколко случая от тази година:
Поредно напададение над лекар от Спешна помощ в Първомай (видео)
Фелдшер от Хисаря е системно заплашван с убийство и умишлено нападан от кучета
“Заслужили са си”, ще каже някой. Ако живеехме в джунгла, може би законите биха позволявали подобни “мерки”. Но в европейска държава цивилизованото поведение някак би трябвало да е норма, а то не включва насилие. За съжаление обаче случаи като този вчера не могат да доведат до нищо по-различно от насилие. Насилие заради дългогодишното безсилие на институциите да решат проблема със здравеопазването у нас. Заради посредствеността на някои представители на гилдията, алчността и коравосърдечността на други. А малкото, работещи със сърце, или невинаги успяват да са на точното място в точното време, или отдавна са избрали Терминал 2 заради вече описаните причини.
В крайна сметка обаче без лекари, медицински сестри, апаратура и работещи отделения черната статистика за смъртността в България ще продължава да расте, а всички дружно ще продължаваме да цъкаме с език, да поднасяме съболезнования за поредните жертви и да събираме капачки, за да спасяваме децата си. На този фон в парламента вместо да мислят как да подобрят ситуацията и живота на всички ни, се карат за пореден ден кой да грабне по-голямо парче от баницата; кой да е председател на парламент, чиито живот ще продължи нищожно малко и най-вече - кой ще разпределя порциите в държавата така, че да има лесни за източване обществени поръчки - защото очевидно за здравеопазване, образование и изобщо за елементарни обществени нужди няма, няма и да има. И докато се надлъгват чии хора да усвояват пари от некачествен строеж на пътища, на същите пътища умират новородени.
Напук на нежеланието на депутатите да работят, ние от “Господарите” стартираме кампания: #ТиЗаслужавашЗдраве, с която да обърнем внимание на народните избраници, че здравеопазването има нужда от спешна помощ! В нея ще показваме проблемите и ще търсим решения; ще коментираме с експерти какво може да се подобри и ще настояваме това да се случва. Изпращайте ни своите сигнали и предложения за теми за кампанията на gospodari.com.