<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=237433" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Кожарева ще п...

Рестарт на процедурата за избор на нов главен прокурор

04 Септември 2024
3 78

Рестарт на процедурата за избор на нов главен прокурор. Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет подновява процедурата за избор на главен прокурор на 9 септември. Това става ясно от публикувания дневен ред на заседанието, пише OFFNews.

Предложението трябва да бъде внесено за обсъждане в Пленума на ВСС. От юни 2023 г. изпълняващ длъжността главен прокурор е Борислав Сарафов, след като Иван Гешев бе освободен предсрочно.

Тогава бе открита процедура за избор на титуляр за длъжността, която беше спряна заради дело в Конституционния съд. Процедурата се възобновява, след като КС се произнесе по искането на Гешев.

Гласуваха оставката на Иван Гешев

Рестарт на процедурата за избор на нов главен прокурор

В края на юли Конституционният съд единодушно отхвърли жалбата на бившия главен прокурор Иван Гешев срещу въведения през май м.г. механизъм за разследване на обвинител №1 и заместниците му и за това какво мнозинство е необходимо за освобождаването на ръководителя на държавното обвинение.

След освобождаването на Гешев ВСС откри процедура за избор на нов главен прокурор, но я спря заради искането на вече бившия обвинител №1 конституционно дело. Бе избран изпълняващ функциите – Борислав Сарафов, и оттогава се чакаше произнасянето на КС. След решението на съда това условие отпада.

Това е същият състав, който избра за шеф на държавното обвинение Иван Гешев.

А след като ГЕРБ и ДПС дадоха знак, че вече не го искат на поста, същите кадровици скоростно го уволниха, допълва Mediapool.

Намерението на ВСС да избира нов главен прокурор е очаквано, но според мнозина е неоправдано. Аргументите са, че не е редно сегашният Висш съдебен съвет с изтекъл мандат и напълно компрометирана кадрова политика (като назначението на Гешев) да има думата за избора новите ръководители на двете върховни съдилища и на държавното обвинение.

Мандатът на този съвет е изтекъл, но вината за това, че членовете му все още изпълняват функциите е на политическите партии. По закон парламентът трябва да избере представители от собствената си квота. Тази процедура принципно отнема месеци, изобщо не е започнала.

В момента прокуратурата се управлява от временния главен прокурор Борислав Сарафов. Мандатът на председателя на Върховния административен съд Георги Чолаков изтича на 22 ноември.

Рестарт на процедурата за избор на нов главен прокурор

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции