<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=168215" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: България без ...

Съветът на Европа ще разглежда проблема с недостига на места в детските градини у нас

06 Март 2023
0 88

Съветът на Европа ще разглежда проблема с недостига на места в детските градини у нас.

Национална мрежа за децата инициира предявяването на колективен иск срещу България пред Европейския комитет за социални права за установяване на нарушения на ревизираната Европейска социална харта. Това става възможно чрез международната коалиция Eurochild, съобщиха от Национална мрежа за децата.

Основните проблеми се отнасят до липсата на места в детските градини в някои градове. Отбелязана е липсата на адекватен достъп до образование и грижи в ранна детска възраст в цялата страна. Лапсват и политики, с които държавата активно да подпомага родителите и децата с предоставяне на образование и грижи.

Съветът на Европа ще разглежда проблема с недостига на места в детските градини у нас
Снимка: iStock

След години празни обещания: 10 252 деца останаха без място в детските градини в София („Коментарът на Господарите“)

Съветът на Европа обяви публично образуването на делото (Eurochild срещу България – № 221/2023 г.) и публикува текста на жалбата.

Ето какво казва Георги Богданов, изпълнителен директор на Национална мрежа за децата:

„Ние от Национална мрежа за децата прибегнахме до тази крайна мярка да заведем иск пред Европейския комитет за социални права, защото виждаме отказ от страна на българските държавни институции и политическите партии да поставят проблемите на децата и семействата във фокуса на своята ежедневна работа. Все по-често децата се използват като пропаганда в изборите, а в крайна сметка продължаваме да имаме медицински модел на грижа, който датира от преди повече от 60 години и който не отговаря на съвременните стандарти за ранно образование и грижа. България е единствената държава в ЕС, където за децата от 0 до 3 г. се грижат медицински сестри, чиято средна  възраст е над 70 години, и нямаме специалисти по ранно детско развитие. Четвърта година сме без национален стратегически документ за децата, което е в нарушение на вътрешното ни законодателство”.

Повишаването на обхвата в предучилищна възраст и качеството на услугите в ранна детска възраст са ключови приоритети за България. Обхватът на децата от 3-годишна възраст до постъпването им в началното училище е доста по-нисък от средния за Европейския съюз. През 2019 г. 79.9% от децата на възраст между 3 и 7 години са посещавали детски градини при 92.8% за ЕС. Тези данни за България са далеч и от стратегическата цел до 2030 г. обхватът да достигне 95%.

Съветът на Европа ще разглежда проблема с недостига на места в детските градини у нас

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции