<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=219640" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Издирването ...

Тъмни сметки около поддръжката на осветлението и празничните украси във Варна

08 Март 2024
0 173

Тъмни сметки около поддръжката на осветлението и празничните украси във Варна разкрива материал на “Дневник“.

Между 100 хил. и 150 хил. лв. е струвало премахването на коледната украса във Варна през всяка от последните пет години. А това е ставало с обществена поръчка по рамкови споразумения с по няколко дружества, избирани чрез търг. Прилаганата система изглежда доста сложна, а съотношението на цените, които е плащала администрацията на бившия кмет Иван Портних с пазарните на практика е било непроследимо.

Така за десетте години на трите му мандата (единият които непълен) стойността на рамковите споразумения за поддръжка на осветлението във Варна, които са включвали и коледната украса, е нараснала неимоверно. От 1.6 млн. тя е достигнала 12 млн. лв с последното, сключено през пролетта на миналата година. Това показва анализ на споразуменията и количествено-стойностните сметки.

От тях обаче се разбира само как е определяна цената за демонтаж на коледната украса. Не и самата стойност и поставянето ѝ. По информация на новата общинска администрация във Варна разполагането на украсата очевидно е ставало по различни процедури. Те обаче са трудно проследими през наличните архивни документи. Няма яснота защо дейността е договаряна всяка година. Както и защо монтаж и демонтаж не са били обединявани в една поръчка.

Светлината е лукс

Преглед на получените документи показва, че рамково споразумение за “Техническа поддръжка и текущ ремонт на улично и парково осветление на територията на Община Варна” е подписано в началото на май 2018 г. за срок от 48 месеца. То е на стойност 6 млн. лв. с ДДС. По това споразумение страни са били четири компании и едно дружество по Закона за задълженията и договорите. Те са “Булмарк” ООД, ЕТ “Добри Панов”, “Пандора” ЕООД, ДЗЗД “Енергетика”, в което влизат “Габровски” ООД и ЕТ “Добри Желязков – Електра”, както и “Обелком” ООД. Обхватът на всяка отделна обществена поръчка след това е бил уточняван с “покана за предоставяне на оферти“.

Според вече бившия директор на дирекция “Инженерна инфраструктура и благоустрояване” в Община Варна Петър Гърбузов, с когото “Дневник” разговаря, цените за демонтаж на коледната украса в града били “доста по-високи от пазарните, тъй като потенциалните изпълнители са залагали евентуална инфлация и т.н.“.

Тези цени били “осреднявани” в “Ориентировъчна количествено – стойностна сметка”, която след това общината изпращала на всички, участници в рамковото споразумение. Те предлагали своя цена, която можело да бъде не по-висока от осреднената. Така в крайна сметка всяка година е била избирана офертата с най-ниска цена. Бил е подписван и договор за демонтаж на украсата. Не е ясно защо цената за това е била договаряна отделно от тази за поставянето ѝ.

Съдът реши дали да остави подкупния общински служител във Варна в ареста

По неизвестни причини рамковото споразумение от 2018 г. е било прекратено предсрочно около година след подписването му.

За да не прекъсва дейността по поддръжката на осветлението във Варна е бил организиран специален търг за възлагане на обществена поръчка до сключване на ново рамково споразумение. Той е бил спечелен от дружеството – “Г и Д електрогруп” ООД.
До тази фирма на 6 януари миналата година първоначално е изпратено възлагателно писмо за демонтаж на коледната украса във Варна на стойност близо 217 хил. лв. с ДДС.

Ориентировъчна количествено стойностна сметка” за демонтажа е била изготвена на база на осреднени цени. Те са били предложени от участниците в рамковото споразумение от 2019 г. Върху тях са нанесени поправки, под които се е подписал пак неотдавна освободеният от длъжност Петър Гърбузов. Тези корекции се отнасят както до количеството на работата, която е предстояло да бъде извършена, така и до единичните цени на отделните позиции. С тях стойността на изготвената сметка е била намалена на 94 хил. лв. с ДДС.

Все по-скъпо

Последното рамково споразумение за изграждането и поддръжката на улично и парково осветление във Варна е било сключено от администрацията на бившия кмет Иван Портних на 25 април м.г. Това е шест месеца преди края на третия му мандат, който се оказа и последен. По това рамково споразумение ще трябва да работи в следващите години новият кмет на града Благомир Коцев.
То също е за период от 48 месеца, но цената му е вече 12 млн. лв. Това прави увеличение от 240% в сравнение със споразумението, подписано само 4 години по-рано. Яснота на какво се дължи този огромен ценови скок – няма.

Дружествата, попаднали в рамката от 2023 г., са повече от тези през 2018 г. Те са вече шест – ДЗЗД “Осветление – Варна”, “Електрострой” ООД, “Е-плант” ООД, “Габровски” ООД, “Пандора” ООД и “Г и Д електрогруп”. Според отразеното в текста на документа две от компаниите са регистриране на един и същи адрес. Това са ДЗЗД “Осветление – Варна” и “Електрострой” ООД. Други две – в Шумен и Перник.

По време на последната общинска сесия от средата на месеца, в отговор на въпроса защо коледната украса във Варна все още не е прибрана кметът на града Благомир Коцев казва:

Предходната администрация не е заложила дейности по демонтаж в обществената поръчка. Извъндоговорното й отстраняване би струвало на варненци 150 хил. лв. По рамковия договор е възложено единствено полагане на старата украса и допълнителни елементи към нея. Няма обаче включена цена за свалянето ѝ. Това е като да си строиш къща, но в офертата на строителя да няма предвидено сваляне на скелето“.

Както и в предходните години, за свалянето на украсата в последните дни преди да бъде освободен от длъжност, бившият директор на общинската дирекция “Инженерна инфраструктура и благоустрояване” Петър Гърбузов е нанесъл за пореден път поправки върху изготвената “ориентировъчна количествено – стойностна сметка”.

Тъмни сметки около поддръжката на осветлението и празничните украси във Варна
Ориентировъчната количествено – стойностна сметка, с нанесените поправки. Източник: “Дневник”

В първоначалния си вариант тя е на стойност 312 868 лв. (средна цена от всички подадени оферти). След нанесените корекции тя е до 150 хил. лв.

Информация в документите показва как е постигнато това намаление. Средната цена от 153 105 лв. за демонтаж на 21 625 м. светещи кабели по дървета и елхи е намалена на около 65 хил. лв. И то без кабелите да са станали по-къси. Вместо предвидената цена от над 28 хил. лв. за демонтаж на същите кабели по фасадите на сгради тя е коригирана на 5500 лв. Демонтажът на други 5200 м. кабели с лампички е бил първоначално заложен с цена 37 хил. лв. След корекцията тя е станала малко под 16 хил. лв. при същата дължина на гирляндите.

Корекциите се налагаха, тъй като цената трябваше да бъде съобразена с това, което имаме в бюджета. В конкретния случай имахме 150 хил. лв. за демонтаж на коледна украса. Аз съкратих предвидените разходи до тази сума, това е.“, обяснява Петър Гърбузов.

Всички тези сметки са ясна индикация, че до края на мандата на Иван Портних, логиката, по която администрацията му се е разплащала за услугите по демонтаж на коледната украса в града, е била обърната “с главата надолу”.

Разходите изглежда са били натъкмявани така, че да “уплътнят” бюджет, определен по неясно какви критерии. Това няма нищо общо с конкуренцията и пазарната логика, на които трябва да почива всеки търг за възлагане на обществена поръчка.

Още тъмни сметки около украсата

Според “Дневник” сумата, харчена за празнично осветление във Варна е започнала да нараства с бързи темпове след 2013 г. Тогава Иван Портних встъпва в първия си двугодишен мандат, след оставката на предшественика му Кирил Йорданов.

Първият договор, сключен от администрацията му с аналогичен предмет, е подписан на 2 декември 2014 г., показва справка в архива на Агенцията за обществени поръчки. Той е с “Габровски” ООД – един от неизменните участници във всички последвали рамкови споразумения за поддръжка на осветлението по улиците и в парковете на Варна. Този договор е бил на стойност едва 1.6 мн. лв. за 4 години.

Следва договорът от 2018 г. за 6 млн. лв., за да се стигне до последния – от април 2023 г., който чупи рекорда със стойност от 12 млн. лв. Основна част от възложените дейности и направените разходи по този договор са отново за коледната и новогодишна украса на Варна. Това са монтаж и демонтаж на светещи елементи, украса на фасади, елхи и т.н.
Колко точно харчи Варна за тази цел обаче е трудно да се пресметне. Още в мандата на Портних отчетите за разходите по бюджета на общината противоречат на публикуваните документи.

Така например в един от отчетите (от 2016г.) е отразено, че за коледните и новогодишните празници през община Варна е купила елха (една – бел. ред) за 15 хил. лв.

Отговорите на администрацията след въпроси, зададени и по този повод, нямат нищо общо с документираните разходи в отчета. От тях се разбира, че в цената за коледната елха неизвестно защо са били включени и разходи за “презаваряване на алуминиева конструкция и прахово боядисване“. В получените отговори се твърди също, че срещу въпросните 15 хил. лв. е извършена и “цялостна подмяна на светеща и захранваща част на още 12 коледни елхи.

Проблемът с демонтирането на миналогодишната коледна украса във Варна, поражда подозрения за умишлено създаван документален хаос. Вероятно целта е парите, с които е работила бившата общинска администрация, да бъдат пределно трудни и дори невъзможни за проследяване.

В момента част от коледната украса във Варна вече не свети, но все още не е демонтирана. А вече е март и Великден наближава.

Тъмни сметки около поддръжката на осветлението и празничните украси във Варна

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции