<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=232083" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Ивелин Михай...

Унгария с нов “антивоенен” план

08 Юли 2024
0 163

Унгария с нов “антивоенен” план. Ще се търсят вноски от банки, енергийни и мултинационални фирми. На прицел ще е и чуждестранното финансиране на медии, които обвини в подкрепа на войната в Украйна, пише Дневник.

Премиерът Виктор Орбан открито критикува западните военни доставки, с които се оказва помощ на Украйна да се бори с инвазията на Русия. Той поддържа най-топлите отношения от лидерите на ЕС с руския президент Владимир Путин.

Унгария не е замесена в украинския конфликт, но началникът на кабинета на Орбан каза, че правителството ще търси вноски за “фонд за отбрана” от банки, енергийни фирми и мултинационални компании, облагодетелстващи се от настоящите “военновременни” условия. Гергей Гуяш не уточни за какво ще бъдат похарчени парите.

Правителството и преди е налагало извънредни данъци на големи компании за бюджетната хазна. Бюджетният дефицит на Унгария е доста над границите на ЕС, средно близо 7% от икономическото производство през последните четири години.

Унгария с нов &#8220;антивоенен&#8221; план
Снимка: iStock

Ръстът на инфлацията, отчасти предизвикан от покачването на цените на горивата поради санкциите на Запада срещу руската енергия заради войната в Украйна, доведе до по-големи печалби за банките. Централната банка – заедно с други в Европа – повиши лихвените проценти, за да ограничи тенденцията. Повишаването на цената на електроенергията също увеличи печалбите на енергийните фирми.

На брифинг Гергей Гуяш каза, че Унгария ще запази съществуващите данъци върху търговците на дребно и мултинационалните компании тази година, вместо постепенно да ги премахне, както се очакваше. Част от тези данъци също ще отидат във “фонда за отбрана”, каза той.

Държавата също така ще облага транзакциите в чуждестранна валута на банките и ще увеличи таксите за транзакции.

MOL, която управлява рафинерии в Унгария, Словакия и Хърватия, носи най-големите приходи на Унгария и внася по-голямата част от необходимия суров петрол от Русия чрез тръбопровода “Дружба”. Данъкът върху неочакваните печалби, наложен миналата година, източи почти всички печалби, спечелени от MOL от по-евтин петрол, внесен от Русия.

Гуяш каза, че правителството ще проучи дали медиите използват чуждестранни средства. Ще предложи законодателство за предотвратяване на такова финансиране, разпространяващо това, което той нарече “провоенна пропаганда”.

Правителството на Унгария си запазва правото да върне средствата, използвани за провоенна пропаганда, които тези медии са получили от чужбина, на подателя“, каза Гуяш.

ЕС и продемократичните групи отдавна обвиняват правителството на Орбан в ограничаване на медийните и други свободи, обвинение, което то многократно отрича.

Гуяш обясни, че регламентът ще засяга предимно финансиране, получено извън ЕС.

През последното десетилетие Орбан затегна правителствената хватка върху държавните медии, както и върху частните чрез промени в собствеността. Парите от реклама, насочени към проправителствените медии, също помогнаха за оформянето на по-лоялно медийно отразяване.

Той посети Москва, за да се срещне с Путин миналата седмица. С това си навлече укори от някои други членове на Европейския съюз. В понеделник се срещна с китайския президент Си Цзинпин за мирна мисия в Украйна. Инициативата не се ползва с одобрението на ЕС или Украйна.

Унгария с нов “антивоенен” план

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции