<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=218459" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: "Ливърпул" с д...

Уникална победа: Българските “лъвове” сразиха световния шампион и без Везенков (видео)

26 Февруари 2024
0 336

Уникална победа: Българските “лъвове” сразиха световния шампион и без Везенков. Българските национали по баскетбол записаха една от най-великите си победи, след като надвиха действащия световен шампион Германия в мач за европейска квалификация. Бундестимът е големият фаворит в групата, в която са още отрборите на Черна гора и Швеция.

След като България започна със загуба евроквалификациите, очакванията преди мача с Германия бяха за второ поражение. Въпреки това тимът опроверга критиците и игра на много високо ниво.

Успехът е ключов за България

Това е така, тъй като приближава тимът към класиране за ЕвроБаскет 2025 догодина. След цели шест години след великата победа над Франция, вчера “лъвовете” сразиха още една голяма сила в световния баскетбол.

Мъжкият национален отбор, воден от Росен Барчовски, се наложи над Германия с 67:62 точки в зала “Арена Ботевград” в мача от квалификациите за шампионата.

„Не мога да осъзная какво се случва.. Борихме се зверски. Страшни мъжкари, направиха една от най-силните игри в защита”, коментира след мача треньорът Барчовски.

Сега тимът се нуждае да бъде сред първите три, за да се класира на Евробаскет, като в досегашните мачове има по една загуба и победа след първите два кръга на последния етап от квалификациите.

Уникална победа: Българските &#8220;лъвове&#8221; сразиха световния шампион и без Везенков (видео)
Снимка: Христо Касабов/БТА (ПК)

Натурализираният американец Коди Милър-Макинтайър беше най-полезен с 20 точки, пет борби и четири асистенции. Христо Захариев добави 15 т., а Георги Боянов 11.

В пълната “Арена Ботевград” българите бяха колебливи в първата част на мача, като изоставаха с резултат 7:19. Във втората част обаче е последва обрат с 13 поредни точки и резултат 28:27 преди почивката.

През третата част Германия е изравни резултата и взе лек превес след 45:39. В четвъртата част българите изиграват 10 поредни точки само за три минути. С това тимът е излязе отново напред и впоследствие спечели играта.

Нова контузия за Везенков

Българската ни звезда в NBA, Александър Везенков, също е трябваше да играе в мача срещу Германия, но го е пропусна заради контузията си.

Кои са момчетата, довели България до този успех?

Георги Боянов, Момчил Кадиев, Максим Бочев, Станислав Хинков, Иво Корестилов, Стефан Михайлов, Стоян Ганев, Александър Гавалюгов, Теодор Трифонов, Деян Колев, Димитър Стамов, Джереми Колев са играчите в националия отбор на България към настоящия момент. Минути след мача Георги Боянов коментира победата в ефира на БНТ:

“Много съм благодарен, защото това нямаше да се случи. Мисля, че ги бихме с повече енергия, по-голямо желание и това, че излязохме на живот и смърт реално. Напрежението го има, но все пак те са световните шампиони и може би напрежението беше една енергия повече върху тях”, каза още националът.

Браво на баскетболистите за страхотното представяне! Пожелаваме им още много успехи по пътя към най-желаните върхове в спорта!

Уникална победа: Българските “лъвове” сразиха световния шампион и без Везенков