<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=215087" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Ученици от Ва...

Запознайте се с близначките Ейми и Ано – продадени след раждането, събрани чрез TikTok (видео)

26 Януари 2024
0 278

Запознайте се с близначките Ейми и Ано – продадени след раждането, събрани чрез TikTok. Те са еднояйчни близначки, но веднага след раждането им са отнети от майка им и продадени на отделни семейства. Години по-късно те се откриват случайно благодарение на телевизионно шоу за таланти и видео в TikTok. Те са сред хилядите бебета, откраднати от болници в Грузия и продадени. Сега искат отговори. Историята им разказва материал на BBC.

Ейми крачи нагоре-надолу в хотелска стая в Лайпциг. „Страх ме е, наистина ме е страх“, казва тя, нервно се върти. “Не съм спала цяла седмица. Това е шансът ми най-накрая да получа някои отговори за това, което ни се случи.”

Нейната сестра близначка Ано седи в кресло и гледа видеоклипове от TikTok на телефона си. Признава, че и тя е нервна, но само защото не знае как ще реагира и дали ще успее да овладее гнева си.

Това е краят на едно дълго пътуване. Те са пътували от Грузия до Германия с надеждата да открият липсващото парче от пъзела. Те най-накрая се срещат с рождената си майка.

През последните две години те градят картина на случилото се. Докато разкриват истината, те осъзнават, че има десетки хиляди други хора, които също са били взети от болници като бебета и продадени през десетилетията. Въпреки официалните опити да се разследва случилото се, все още никой не е подведен под отговорност. 

Запознайте се с близначките Ейми и Ано – продадени след раждането, събрани чрез TikTok (видео)

Историята за това как Ейми и Ано се откриват започва, когато са били на 12.

Ейми е била в къщата на своята кръстница близо до Черно море. Гледала любимото си телевизионно предаване „Грузия търси талант“. Тогава на сцената излязло момиче, което танцува. Това момиче изглеждало точно като нея.

Всички звъняха на майка ми и питаха: „Защо Ейми танцува под друго име?“, казва тя.

Ейми го споменава на семейството си, но те отхвърлят темата. „Всеки има двойник“, казва майка ѝ. 

Седем години по-късно, през ноември 2021 г., Ейми публикува видео в TikTok, на което си прави пиърсинг на веждата. 

На 320 км в Тбилиси друго 19-годишно момиче вижда клипа. Приятел на Ано ѝ изпраща видеото.

„Готино е, че изглежда като мен“, мисли си Ано.

Ано се опитва да намери момичето с обица на веждата, но не успява да я открие. Затова споделя видеото в университетска група в WhatsApp, за да види дали някой може да помогне. Познат на Ейми вижда съобщението и ги свързва във Facebook.

Ейми веднага разбра, че Ано е момичето, което е видяла преди години в „Грузия търси талант“.

Търся те от толкова много време“, пише ѝ тя, а Ано отговаря – „Иаз“.

През следващите няколко дни те откриват, че имат много общи неща.

И двете са родени в родилния дом в Кирцхи, който вече не съществува. Но според свидетелствата им за раждане рождените им дни са били с няколко седмици разлика.

Те не могат да бъдат сестри, още по-малко близначки. Но между тях има твърде много прилики.

Харесват една и съща музика, обожават танците и дори имат еднаква прическа. Откриват още, че дори имат и едно и също генетично заболяване – костна дисплазия.

Всеки път, когато научавах нещо ново за Ано, нещата ставаха по-странни“, казва Ейми.

Решават да се срещнат седмица по-късно. Ейми наближава върха на ескалатора на метрото на една от станциите в Тбилиси, когато с Ано се виждат за първи път на живо.

Беше като да се гледам в огледало, абсолютно същото лице, абсолютно същия глас. Аз съм тя и тя е мен“, казва Ейми. Тогава тя разбира, че са близнаци.

Не обичам прегръдките, но я прегърнах“, казва Ано.

Решават да разпитат семействата си и за първи път разбират истината. А тя е, че са осиновени поотделно с няколко седмици разлика през 2002 година. Разбират, че рождената им дата е грешна.

Откриват, че данните в официалните им свидетелства за раждане, включително датата, на която са родени, са грешни.

Тъй като не може да има деца, майката на Ейми казва, че приятел ѝ споменал за нежелано бебе в местната болница. Ще трябва да плати на лекарите, но може да вземе момиченцето у дома и да я отгледа като своя.

На майката на Ано е разказана същата история.

Нито едно от семействата не е знаело, че момичетата са близначки и въпреки че са платили много пари, за да осиновят дъщерите си, те казват, че не са осъзнали, че това е незаконно. По онова време времената в Грузия са били смутни и тъй като болничният персонал е бил замесен, те са смятали, че това е законно.

Двете момичета се питат дали биологичните им родители не са ги продали за пари.

Ейми иска да потърсят биологичната си майка. Ано обаче не е толкова сигурна. „Защо искаш да се срещнем с жената, която може да ни е продала“, пита тя.

Ейми открива група, посветена на събирането на грузински семейства с деца, за които се подозира, че са незаконно осиновени при раждането им. Споделя тяхната история.

Млада жена от Германия отговаря като казва, че майка ѝ е родила момичета близначки в същата болница през 2002 година, но са ѝ съобщили, че бебетата са починали след раждането.

ДНК тестовете разкриват, че момичето от групата е тяхна сестра и живее с рождената им майка Аза в Германия. 

Срещат се в хотел в Лайпциг. Аза се втурва и прегръща двете близначки. Минути минават в прегръдката. Никой не говори – само сълзи. Следва и разговорът насаме…

Групата има повече от 230 000 членове и открива тъмна страница в историята на Грузия.

Създадена е от журналистката Тамуна Мусеридзе през 2021 г., след като тя открива, че е осиновена. Открила акта си за раждане с неверни данни, когато разчиствала къщата на покойната си майка.

Създава групата, за да търси собственото си семейство, но разкрива скандал за трафик на бебета, засягащ десетки хиляди хора и обхващащ десетилетия.

Помогнала е за събирането на стотици семейства, но все още не е открила своето.

Тамуна открива черен пазар на осиновяване, който се простира в цяла Грузия от началото на 50-те години и продължава до 2005 г.

Тя вярва, че е управляван от организирани престъпници и включва хора от всички слоеве на обществото, от таксиметрови шофьори до високопоставени лица в правителството. Корумпирани служители фалшифицирали документите, необходими за незаконните осиновявания.

Мащабите са невъобразими, до 100 000 бебета са откраднати“, казва тя.

Тамуна казва, че много родители са ѝ разказали, че когато са поискали да видят телата на мъртвите си бебета, им е казано, че вече са били погребани на територията на болницата. Гробища в грузинските болници обаче никога не са съществували.

Някои деца са се озовали в чужди семейства в САЩ, Канада, Кипър, Русия и Украйна.

През 2005 г. Грузия промени своето законодателство за осиновяване, а през 2006 г. засили законите за борба с трафика на хора, правейки незаконните осиновявания по-трудни.

В хотела в Лайпциг Ейми и Ано се подготвят за среща с родната си майка. Ано казва, че е променила решението си и иска да се оттегли. Но това е моментно колебание и като си поема дълбоко въздух, тя решава да продължи. 

Биологичната им майка Аза чака нервно в друга стая.

Ейми колебливо отваря вратата и Ано я следва, като почти избутва сестра си в стаята.

Аза се хвърля напред и ги прегръща силно. Минават минути, никой не говори.

Сълзите се стичат по лицето на Ейми, но Ано остава непоклатима. Дори изглежда леко раздразнена.

По-късно момичетата разказват, че майка им е обяснила, че е била болна след раждането и е изпаднала в кома. Когато се събудила, болничният персонал ѝ казал, че малко след раждането бебетата са починали.

Майката обяснява, че срещата с Ейми и Ано е дала нов смисъл на живота ѝ. Въпреки че не са близки, те поддържат връзка.

През 2022 г. грузинското правителство започва разследване на мащабния трафик на деца.

Отвлечен на 4-годишна възраст син се събра с майка си 33 години по-късно (видео)

Запознайте се с близначките Ейми и Ано – продадени след раждането, събрани чрез TikTok

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции