<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=214098" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Франция дава ...

България и Москва в двубой за собствеността на комплекс “Камчия”

17 Януари 2024
0 198

България и Москва в момента водят битка за собствеността на комплекс “Камчия”, съобщава “Дневник”.

Нито един от членовете на Съвета на директорите на руския “Санаторно-оздравителен комплекс Камчия” (“СОК Камчия”) в едноименния курорт не попада в санкционните списъци на Европейския съюз. Това е сериозно предизвикателство пред съдебната практика с оглед на намеренията ни за евентуална бъдеща конфискация на комплекса в полза на българската държава“.

Това каза Ивайло Мирчев, депутат от групата на “Продължаваме промяната – Демократична България”. През миналата година той обяви, че базата скоро ще бъде българска. Народни представители подготвят законопроект за прилагане в България на международните санкции срещу Русия.

“Вече сме на финалната права по изработването на Закон за прилагане на международните санкции. Но сериозна пречка е и това, че “СОК Камчия” е собственост на правителството на Москва, а не на руската държава. В момента ние не може и да замразим активите на дружеството, ако негови собственици или членове на управителните му органи не са санкционирани лица.”, обяснява депутатът.

Департаментът по имущество на град Москва е изпратил до съвета на директорите на руския лагер директива, в която е поискал за изпълнителен директор на комплекса да бъде назначен по съвместителство сегашният директор управление на персонала на “Лукойл Нефтохим Бургас” АД Росен Григоров. Той потвърди назначението си, което още не е отразено в Търговския регистър.

Смяната на изпълнителния директор на “СОК Камчия” може да се разглежда като косвено потвърждение на прогнозите, че Русия ще направи опит формално да се освободи от собствеността на курорта “Камчия”. Вероятно, за да изпревари подготвяния в Народното събрание Закон за прилагане на международните санкции. И така да осуети опитите на българската държава да си върне собствеността върху лагера.

България и Москва в двубой за собствеността на комплекс “Камчия”
“СОК Камчия”. Източник: kamchia-corporate.com

Ето как комплекс “Камчия” на българска земя се превърна в руска територия (видео)

От отговорите на Ивайло Мирчев се разбира, че на този етап българската държава не може да конфискува или да замрази активите на “СОК Камчия”

Не само заради липсата на адекватно законодателство. Но и защото нито собственикът му (Департаментът по имуществото на град Москва), нито членовете на управителните му органи са сред лицата, санкционирани от Европейския съюз.

Мирчев не коментира съдържанието на подготвения законопроект (бел.ред. – очакваше се той да влезе за разглеждане в парламента през септември 2023г.)

В последния вариант на устава на дружеството, публикуван в Търговския регистър, е записано, че изпълнителният директор не е член на управителния му орган. С присъствието на Недялков в Съвета на директорите обаче този принцип явно е нарушен. В такъв случай сега и Росен Григоров би трябвало да стане член на съвета.

Останалите в управителното тяло на дружеството “СОК Камчия” са шестима руски граждани.

Това са Сергей Ладочкин, Андрей Табелский, Александр Покусаев, Василий Дончило, Евгений Садилов и Дмитрий Сорокин.

Освен изпълнителен директор на компанията, собственост на правителството на Москва, Николай Недялков е председател на съвета на директорите ѝ и член на Управителния съвет на сдружение “Национален борд по туризъм”. Той е член и на управителния орган на сдружение “Руско-български инвестиционен клуб” и сдружение “Българо-израелска асоциация за делово сътрудничество”. Недялков е собственик и на винарска изба “Свети Георги”.

Данните за руските граждани в Съвета на директорите на “СОК Камчия” са събрани през платформата “Яндекс” (руския аналог на Google).

Сергей Ладочкин е секретар на една от районните организации на партията на Владимир Путин “Единна Русия” в Москва и член на Обществената палата на руската столица. Тя функционира от 2013 г. като орган за обществен контрол над работата на кмета и правителството на Москва. Ладочкин има образование в сферата на туризма и мениджмънта.

Андрей Табелский е ръководител на отдела за корпоративни отношения на Департамента за недвижими имоти на град Москва. Член е и на Съвета на директорите на акционерното дружество “Мослифт”.

Александър Покусаев е ръководител на отдела за стратегическо планиране и финансов анализ на Московския държавен автономен културен институт. Той е и член на московския младежки съвет към кмета на Москва. До 2009 г. Покусаев се е занимавал с търговия на дребно предимно с хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия.

В момента не е известно с какво се занимава петият член на съвета на директорите на “СОК Камчия” Василий Дончило извън управлението на компанията. До 2012 г. като едноличен търговец той е развивал дейност в областта на правото, данъчните, бизнес и управленските консултации.

Евгений Садилов е собственик на компания, работеща по предоставянето на консултантски и информационни услуги и дейности по професионално, предучилищно, начално и допълнително образование.

Последният, седми член на съвета на директорите на “СОК Камчия” е Дмитрий Сорокин. Той е заместник генерален директор на държавната “Московска агенция за отдих и туризъм”.

Победител в XXIII конкурс за Московския градски мениджмънт “Мениджър на годината-2019” в категорията “Развитие на човешкия капитал”.”, пише в официалната му биография. Агенцията, която Сорокин оглавява, се занимава с държавни и общински поръчки. Тя организира почивки и възстановяване на деца от Руската федерация.

В директивата на департамента по имущество на град Москва няма и намек за промени в този състав на съвета на директорите на “СОК Камчия”.

Това предизвиква въпроси, тъй като под негово ръководство “ситуацията около този обект деградира и има дори проблеми със собствеността му. Редица здания са затворени, други са дадени под наем. Има дългове по кредити, натрупани са доста тревожни фактори.”, по думите на руския външен министър Сергей Лавров. Казаното е от среща в Москва през 2019 г. На нея в присъствието на Владимир Путин е обсъдено евентуалното преминаване на почивния комплекс в Камчия в собственост на руската държава. Именно на тази среща членове на горната камара на руската “Дума” задават следния въпрос:

Не е ли време правителството да постави точка в този спор и да създаде на базата на “Камчия” руски хуманитарен център. Като основна чуждестранна културно-хуманитарна площадка за прокарване на нашите интереси в Европа?

Съгласен към, че това е уникален проект. Ако говорим за “мека сила”, това е неин идеален образец в най-позитивен смисъл.”, отговаря тогава Лавров.

Санаторно-оздравителният комплекс “Камчия” край Варна е изграден върху крайморски терен. Той е придобит в една от най-скандалните сделки с държавни имоти по Северното Черноморие. Комплексът, чийто краен едноличен собственик е Департаментът по имуществото на град Москва, се намира върху терени в землището на с. Близнаци, община Аврен.

Самото дружество “СОК Камчия” е основано като българска компания през 2007 г. По този начин е заобиколена действалата по това време забрана в българското законодателство чужденци да придобиват земя у нас. Договорът за изграждането на комплекса е подписан от бившия министър на социалната политика Емилия Масларова през септември 2008 г. Одобрен е от правителството на Сергей Станишев. Детският лагер, построен от “СОК Камчия”, е открит точно на 9 септември 2010 г. в присъствието на тогавашния премиер Бойко Борисов и вече покойния бивш кмет на Москва Юрий Лужков.

България и Москва в двубой за собствеността на комплекс “Камчия”

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции