<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=211419" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Страната ни е...

Депутатите приеха ключови промени за дерогацията и таксата за пренос на руски газ

18 Декември 2023
0 162

Депутатите приеха ключови промени за дерогацията и таксата за пренос на руски газ. Въпреки извънредната обстановка в парламента заради действия на опозицията, депутатите от “Продължаваме промяната – Демократична България”, ГЕРБ и ДПС приеха на първо четене допълнителната такса за пренос на руски газ през България да отпадне.

Северна Македония отказва да ни плаща такса за преноса на руски газ

Другата важна поправка е свързана с по-ранен край на дерогацията за внос на руски петрол. От нея се възползва най-вече рафинерията “Лукойл Нефтохим”.

Двете промени са в Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна.

Депутатите приеха ключови промени за дерогацията и таксата за пренос на руски газ

Докладите по промените в законопроектите бяха прочетени от депутати от място, след като достъпът до трибуната бе блокиран от представители на опозицията. На фона на четенията в залата имаше напрежение между представители на ДПС и “Възраждане”.

Бой в парламента: Пеевски и Цонев влязоха в конфликт с “Възраждане” (видео)

След спорове и внесени различни законопроекти за срока за отпадане на квотите за износ и окончателен край на дерогацията за България за внос на руски петрол, формациите, подкрепящи правителството, в крайна сметка се обединиха по темата по-рано през декември.

Така, след като промените бъдат приети на второ четене, от 1 януари 2024 г. ще отпаднат квотите за износ, а от 1 март окончателно ще бъде забранен и вносът на руски нефт.

Коментарът на “Господарите”

Припомняме, че на 13 октомври страната ни въведе извънредна енергийна такса от 20 лв./мВтч. Тя се отнасяше за преноса и транзита на руски природен газ през българска територия. Целта беше за „Газпром“ да е по-неизгодно да доставя газ през България. 

Ембаргото за внос на руски нефт пък бе въведено от Европейската комисия през март 2022 г. Идеята бе да се ограничат приходите на Кремъл, с които финансира войната срещу Украйна. България обаче поиска изключение до края на 2024 г. Мотивът на кабинета “Петков” бе невъзможността на “Лукойл Нефтохим” да работи с неруски петрол.

Това предизвика множество скандали сред управляващите, като роля на главно действащо лице зае Делян Пеевски. Миналата седмица той заяви, че всичко по темата “Лукойл” било изяснено. Както и че в управляващото мнозинство вече нямало различия по казуса.

Депутатите приеха ключови промени за дерогацията и таксата за пренос на руски газ

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции