Асоциацията на европейските журналисти в България оповести данни от последния доклад за средата на работа, политическия натиск, свободата на словото и отказа от информация.
Журналистът Илия Вълков посочва, че това е седмо поред изследване и се прави на всеки две години чрез анонимна анкета. Тази година са участвали 206 души. Допитването е проведено онлайн през май-юни тази година, поясни Вълков. И допълни, че важен акцент на проучването е стресът в професията.
„Има пик на политическия натиск през тази година. 77% от анкетираните казват, че сред външните фактори, които най-често влияят върху съдържанието на медиите, са политици. Това е проблем. Този натиск минава по различен начин – чрез директни обаждания или през сключени договори по време на работа”, посочи Вълков.
Той допълни, че до политическия натиск е нареден икономическия през рекламите.
„Има мека цензура – отказ да се изпращат събеседници, което също е форма на натиск”, посочи още журналистът. И обясни, че „има самоограничения, които са на различни нива – по отношение на редакционната политика, по политическа линия, към рекламодатели”.
Вълков посочи, че въпросът за отказа от информация също е важен. Той обясни, че голяма част от институциите, които срещат критично отношение, отказват достъп до данни.
Свободата на словото и медиите стоят в основата на всяко демократично общество. А често, те са и единствените сили, които стоят между гражданите и диктатурата. Но, докато хора като Борисов и Пеевски стоят начело на държавата, а от "Възраждане" постоянно подбуждат към агресия и атаки към журналисти, положението в страната няма как да се промени.
Експерти за лидера на "Възраждане": Всеки журналист е заплашен (видео)
С такива политици, такава свобода на медиите (Коментарът на “Господарите”)
Нападението срещу журналистиката е нападение срещу демокрацията (видео)
Видео: NOVA